Dzieje sięGłogów

Praca szuka człowieka. W ratuszu planują nabory2 min na czytanie

Flaga Polski, Ukrainy i Unii Europejskiej na miejskim ratuszu

Nadal mamy rynek pracownika. I przewidywania szefa urzędu pracy w Głogowie Sławomira Majewskiego są takie, że to się raczej w 2023 roku nie zmieni. Oznacza to, że może zacząć brakować rąk do pracy. A już w budżetówce dyrektor i zarazem radny miejski przewiduje załamanie. – Problemem są zbyt niskie pensje – alarmuje.

– Mówimy o naprawdę niskich płacach, nawet dla specjalistów, zatrudnionych w urzędach, którzy mogą zacząć odchodzić z jednostek budżetowych do sektora prywatnego. A to może rodzić problem gorszej jakości obsługi klientów. Oby do tego nie doszło, ale jako szef jednostki niewiele mogę z tym zrobić. Po prostu pieniędzy jest naprawdę niewiele i możliwość podwyższania wynagrodzeń jest ograniczona – wyjaśnia.

Urzędy radzą sobie w ten sposób, że przesuwają pracowników między wydziałami i dokładają im pracy, ale jednocześnie podnoszą im pensje. – Zatrudnienie ulega zmianie według potrzeb – informuje Marta Dytwińska-Gawrońska, rzeczniczka prezydenta Głogowa. Tutaj, tak samo jak w starostwie powiatowym, starają się optymalizować zatrudnienie z tendencją zmniejszającą liczbę pracowników. – W tym celu stosujemy przesunięcia na stanowiskach w urzędzie i z jednostek podległych do urzędu w ramach tzw. awansu wewnętrznego. Ponadto zadania ze stanowisk, na których są wakaty, rozdzielane są na pozostałych pracowników danych komórek organizacyjnych – informuje ratusz. Ale czasami nie wszystko uda się załatwić „przesunięciami”, dlatego w ratuszu planowane są nabory.

Tylko, że w planie jest ich naprawdę niewiele. Za chwilę do zdobycia będą dwa stanowiska. Jedno w dziale ewidencji ludności i dowodów osobistych oraz w dziale kontroli ochrony środowiska. A na 9 stycznia wakatów jest aż 10: w dziale administracyjno–gospodarczym, promocji, komunalnym, dwa w dziale księgowości – w tym jeden od 25 lutego, planowania i architektury i dziale edukacji – od 20 stycznia. Trzeba sprawdzać oferty. Kto zainteresowany pracą w urzędzie, ten powinien śledzić ogłoszenia o naborach.

RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się