Zamknij

Prapoczątki kościoła Bożego Ciała

08:37, 18.11.2020 Mateusz Komperda Aktualizacja: 08:37, 18.11.2020

16 listopada 1629, 391 lat temu, król Czech i cesarz Ferdynand II Habsburg udzielił zezwolenia głogowskim jezuitom na budowę kościoła i kolegium.

Pierwsi zakonnicy przybyli nad Odrę na prośbę starosty Georga von Oppersdorfa kilka lat wcześniej i zamieszkali na zamku. Byli jak pisze J. Blaschke "najgorliwszymi krzewicielami kontrreformacji". Wpisali się więc w politykę zemsty cesarskiej po klęsce buntowników z Czech pod Białą Górą. Stąd i przywileje.Jednak na Śląsk trafiły wojska i zły czas wojny trzydziestoletniej planowane działania inwestycyjno-budowlane spowolnił. Wreszcie w 1651 wyszedł z miasta okupacyjny, szwedzki garnizon.

Zakon miał już pewne tereny, jednak pragnął działki w pobliżu rynku. Rajcy bali się, że okoliczne posesje stracą na wartości. Zrujnowane miasto potrzebowało inwestora. Podpisano wiec umowę w roku 1653. Zakonnicy otrzymali "teren o rozmiarach 157 łokci na wschód i 94.5 łokcia na południe" z 15. pogorzeliskami.

Tuż obok rynku i ratusza. Sami oddali działki w okolicach placu Solnego. Już niebawem na pozyskanym terenie wyrósł kościół jezuitów. Potem kolegium. Nieopodal garnizonowy kościół ewangelicki.

Mimo wielu kataklizmów i pożóg ten pierwszy przetrwał do XXI wieku. Kolegium jezuitów w części też zostało odbudowane.
RED
Fot. A. Wiśniewski, ze zbiorów R. Rokaszewicza
Tekst: Wiesław Maciuszczak, Głogowski Wehikuł Czasu

(Mateusz Komperda)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%