Dzieje sięGłogów

Prezydent z wotum zaufania i absolutorium. Nie wszyscy byli “za”4 min na czytanie

Prezydent z wotum zaufania i absolutorium. Nie wszyscy byli "za"

Rafael Rokaszewicz z wotum zaufania i absolutorium za wykonanie budżetu. Na dzisiejszej (22.06) sesji radni dali zielone światło prezydentowi, ale nie wszyscy… Głosowanie nie było jednomyślne. “Za” było 12 radnych, a 9 się “wstrzymało się” od głosu.

-Chcę serdecznie podziękować za udzielone absolutorium i wotum zaufania. Mówi się, że jest ono “dla prezydenta”, ale nie jest dla jednej osoby, to jest mnóstwo osób pracujących w urzędzie miejskim, to są nasze jednostki. Dziękuję Wam wszystkim za ten rok, za ten ciężki rok. Dziękuję za zrozumienie i wyrozumiałość. Dziękuję wszystkim radnym. Musze powiedzieć, że ostatni rok na sesjach był bardzo spokojny i było widać, że to nie był czas na politykowanie, tylko na rozwiązywanie problemów – mówił prezydent Rafael Rokaszewicz i złożył podziękowania również na ręce skarbnik urzędu miasta.

Radoxim 5

Przed głosowaniem klub PiS poinformował już, że pozostanie neutralny i jego radni wstrzymają się od głosu. Mariusz Kędziora wyliczył szereg punktów, które należałoby poprawić w mieście m.in. dokładniejsze szacowanie inwestycji, zwrócenie uwagi na demografię, wprowadzenie bezpłatnej komunikacji czy wsparcie kadry medycznej, a nie tylko dofinansowanie “murów” szpitala. Jego wystąpienie wzbudziło dyskusję wśród radnych. Bożena Czekańska-Smykalla pytała: – Czy pan wie, że dofinansowanie za pilną wizytę okulistyczną NFZ wynosi 7 zł. Jak pan chce zachęcić tych lekarzy do przyjmowania pacjentów? – zwracała się do Kędziory.

Miasto rozwija się dynamicznie – podkreślała Anna Zimna, która wymieniła liczne inwestycje, a także rozwój jednostek gminnych. Natomiast Marek Sienkiewicz przypomniał, że na terenie miasta nadal znajdują się nielegalne odpady. – Myślę, że nieuczciwe jest mówienie o demografii po pandemii covidu – mówił Bartosz Moskwa. Radny Krzysztof Sarżyński skomentował ten argument: – Wskazujemy po prostu na problem. Wiemy, że od wielu lat liczba ludności spada. Trzeba coś z tym zacząć robić.

-Bardzo się cieszę z tej debaty – odniósł się do wypowiedzi radnych, Rafael Rokaszewicz – Liczba ludności faktycznie spada. Mamy jednak największy program budowy mieszkań w regionie. Mam nadzieję, że przyniesie to pozytywne skutki. Wiele osób się wyprowadza do gmin ościennych, ale to w Głogowie pracują i przywożą tu dzieci na zajęcia. Tak to wygląda. Przyjeżdżają też do nas ludzie z innych miejscowości, ale się nie meldują. Mam nadzieję, że z czasem tak się zżyją z miastem, że się na to zdecydują – mówił. Co z zadłużeniem? – Zadłużenie jest proporcjonalnie mniejsze niż wtedy, kiedy obejmowałem stanowisko. Prezydent odniósł się też m.in. do pomysłu darmowej komunikacji: – Od 10 lat nie podnosiliśmy cen biletów. Gdybyśmy mieli darmową komunikację dla mieszkańca, to koszty funkcjonowania ciągle by rosły.

Po przyznaniu absolutorium za wykonanie budżetu za zeszły rok radni i przedstawiciele jednostek miejskich podziękowali prezydentowi i wręczyli kwiaty.

RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się