Dzieje sięGłogów

Program stu obwodnic jest gotowy do realizacji. Wśród nich obwodnica Głogowa? Jak to?2 min na czytanie

Program stu obwodnic jest gotowy do realizacji. Wśród nich obwodnica Głogowa? Jak to?

Dzisiaj (8.02.) minister infrastruktury Andrzej Adamczyk ogłosił, że program budowy stu obwodnic miast jest gotowy do realizacji. Szacunkowa wartość programu została wstępnie określona na 28 mld zł. 

Minister wyjaśnił, że wartość całego programu jest szacunkowa, gdyż w przypadku 43 obwodnic przygotowano już wstępne warianty ich przebiegu, ale nie są one jeszcze znane „co do kilometra”. Wśród obwodnic jest również ta Głogowa, z drugą przeprawą mostową. 

Nikt dotychczas nie mówił, że obwodnica naszego miasta będzie realizowana w ramach tego programu. W końcu prace nad jej przebiegiem trwają już od dawna. A tu taka niespodzianka. Nieważne jaki program. Ważne, że mamy kolejne zapewnienie, że… przed 2030 rokiem (do tego roku będzie realizowany program) ruch tranzytowy z naszego miasta na pewno będzie wyprowadzony. 

Program stu obwodnic jest gotowy do realizacji. Wśród nich obwodnica Głogowa? Jak to? 1
Żródło: Ministerstwo Infrastruktury

Ministerstwo wspomniało również, że prace nad wieloma obwodnicami już trwają i te drogi nie zostały ujęte w programie 100 obwodnic. Nie zaliczono do nich tej głogowskiej. Gdyby tak było, wówczas mielibyśmy szansę, że powstanie do 2025 roku.

Ministerstwo napisało: “Obecnie realizowany Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.) przewiduje budowę 43 obwodnic o łącznej długości 447,5 km i wartości 11,3 mld zł. Dotychczas, do końca 2019 r., oddano do ruchu w ramach PBDK 15 obwodnic, natomiast w ramach wcześniejszych działań inwestycyjnych wybudowano ich w sumie 64. Ponadto budowa obwodnic dużych miast i aglomeracji jest realizowana w ramach rozbudowy sieci autostrad i dróg ekspresowych (obwodnica Łodzi, Bydgoszczy, Częstochowy czy Rzeszowa). Zadania te są realizowane niezależnie od nowego programu budowy 100 obwodnic.”

Tutaj zobaczcie interaktywną mapę obwodnic: MAPA

Co ministerstwo napisało o obwodnicy Głogowa w ciągu drogi krajowej nr 12?

Planowana data ogłoszenia przetargu: IV kw. 2022 r.

Inwestycja ma na celu poprawę przepustowości układu komunikacyjnego i stanowić będzie fragment połączenia nowo wybudowanych dróg ekspresowych S3 i S5 na terenie województwa dolnośląskiego, lubuskiego i wielkopolskiego.

Nowo wybudowana obwodnica pozwoli na wyeliminowanie ruchu tranzytowego na terenie miasta Głogowa, a tym samym wpłynie na poprawę warunków ruchu i bezpieczeństwa użytkowników dróg oraz mieszkańców miasta. Dzięki tej obwodnicy Głogów zyska nową przeprawę przez Odrę, co znacząco powinno skrócić czas potrzebny na przejazd przez miejscowość.

Opr. RED 

Rząd ogłosił, że program stu obwodnic jest gotowy do realizacji. Wśród nich obwodnica Głogowa? Jak to?
Żródło: Ministerstwo Infrastruktury
Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się