Zamknij

Protest nauczycieli trwa. Rady klasyfikacyjne w głogowskich szkołach wciąż wiszą na włosku.

09:12, 25.04.2019 Wojtek Olszewski Aktualizacja: 09:12, 25.04.2019
Skomentuj

Trwa maturalny wyścig z czasem. Ogólnopolski Międzyszkolny Komitet Strajkowy zaapelował do dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych oraz do nauczycieli, aby przeprowadzić rady klasyfikacyjne maturzystów. Spodziewano się przełomu. Jednak decyzję o tym czy stawić się na radę podjąć musi każdy ze strajkujących nauczycieli. Tymczasem wczoraj głogowska Międzyszkolna Komisja Koordynacyjna po spotkaniu wydała apel, w którym sugeruje, by kontynuować protest i nie klasyfikować uczniów w szkołach ponadgimnazjalnych.

Rząd przygotował w szybkim tempie specjalną nowelizacją prawa oświatowego. Specustawa ma zagwarantować, że matury się odbędą i z klasyfikacją uczniów nie będzie problemu. Rolę rad pedagogicznych maja przejąć dyrektorzy szkół. Tym jednak zajmuje się parlament dzisiaj, a zakończenie roku szkolnego dla maturzystów ma się zakończyć jutro.

Jak wygląda sytuacja w głogowskich szkołach średnich? Czy maturzyści mogą pójść do szkół po świadectwa w piątek?

W Zespole Szkół im. Wyżykowskiego rada zwołana jest na godz. 10.00, nie wiadomo, jaka będzie frekwencja nauczycieli, kto zdecyduje się na przyjście, a kto będzie kontynuował strajk. W II LO rada klasyfikacyjna ma się odbyć dzisiaj o godz. 15.15. Czy jest nadzieja na to, że będzie kworum? Nikt też nie chce przewidywać.

W Zespole Szkół Ekonomicznych rada klasyfikacyjna ma się odbyć o godzinie 13.00. Ale dyrektor Wojciech Janisio nie spodziewa się przełomu. - Być może będę musiał skorzystać ze specustawy i sklasyfikować uczniów jako dyrektor, ale muszę poczekać na wejście jej w życie, wtedy zakończenie roku szkolnego odbędzie się nie w piątek, ale we wtorek - mówi. Zapewnia, że niezwłocznie opublikuje komunikat o rozstrzygnięciu na stronie szkoły i facebooku.

Z możliwości skorzystania ze spec ustawy mówi także dyrektor Zespołu Szkół Politechnicznych Paweł Korzeń. To efekt nieudanych prób przeprowadzenia rad klasyfikacyjnych. - Na radę przychodzi 8 - 9 nauczycieli. Dopóki nie ma nauczycieli, nie ma klasyfikacji. W poniedziałek ma wejść w życie specustawa, czekam na to narzędzie prawne i zrobię klasyfikację. We wtorek może być rozdanie swadectw. W mojej szkole jest kolejny dzień strajku. Komitet strajkowy się zebrał, podpisał listy obecności.

Nie udało się dokonać wczoraj klasyfikacji w Zespole Szkół Samochodowych i Budowlanych. Nie było kworum. Dyrektorka będzie próbować dalej. Kolejna rada jest zwołana na godz. 13.00. - Dziś próbujemy znów, liczę na to, że sklasyfikujemy uczniów z udziałem rady pedagogicznej. Mam wciąż nadzieję - dodaje Sylwia Hodor.

(Wojtek Olszewski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%