Zamknij

Przedwojenne centra handlowe w Głogowie

13:44, 04.09.2020 Mateusz Komperda Aktualizacja: 13:44, 04.09.2020

Po likwidacji głogowskiej twierdzy na początku ubiegłego wieku nastąpił gwałtowny rozwój miasta. Powstawały kolejne ulice, domy mieszkalne i budynki użyteczności publicznej. Do nowych wymogów dostosowali się również handlowcy. O ile małych sklepików w Głogowie nie brakowało, to problemem dla dużych obiektów handlowych była wszechobecna ciasnota.

Mimo wszystko znaleźli się śmiałkowie, którzy stworzyli podwaliny pod późniejsze centra handlowe. Pierwszy duży gmach powstał jeszcze pod koniec XIX w. u zbiegu ulic Preussischestrasse (Grodzka) i Mohrenstrasse (Garncarska). Jego twórcą był Ludwig Haurtwitz. W miarę upływu lat rosły możliwości rozbudowy. Dom Haurtwitza nie tylko powiększał się, ale zmieniał swój wizerunek. Budynek miał pięć pięter oraz imponujące okna na każdym z nich. Dzięki rozbudowie i przejmowaniu kolejnych działek i budynków na ul. Malzstrasse (dziś Słodowa) powstał wielki kompleks handlowy Schreier (później Tietz i Kaufhof).

Po wojnie handel w Głogowie powoli podnosił się z ruin. Pierwszy większy dom towarowy powstał w latach 50. u zbiegu al. Wolności z Bramą Brzostowską. Dawniej w tym budynku mieścił się hotel Tchamerhof, obecnie swoją siedzibę ma tam m.in. bank, czy szkoła tańca.

Foto: Fundacja Kultury Śląska, muzeum w Głogowie, Fotopolska, R. Sanojca, K. Zawicki.

(Mateusz Komperda)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%