Historia

Przedwojenne centra handlowe w Głogowie3 min na czytanie

Przedwojenne centra handlowe w Głogowie

Po likwidacji głogowskiej twierdzy na początku ubiegłego wieku nastąpił gwałtowny rozwój miasta. Powstawały kolejne ulice, domy mieszkalne i budynki użyteczności publicznej. Do nowych wymogów dostosowali się również handlowcy. O ile małych sklepików w Głogowie nie brakowało, to problemem dla dużych obiektów handlowych była wszechobecna ciasnota.

Mimo wszystko znaleźli się śmiałkowie, którzy stworzyli podwaliny pod późniejsze centra handlowe. Pierwszy duży gmach powstał jeszcze pod koniec XIX w. u zbiegu ulic Preussischestrasse (Grodzka) i Mohrenstrasse (Garncarska). Jego twórcą był Ludwig Haurtwitz. W miarę upływu lat rosły możliwości rozbudowy. Dom Haurtwitza nie tylko powiększał się, ale zmieniał swój wizerunek. Budynek miał pięć pięter oraz imponujące okna na każdym z nich. Dzięki rozbudowie i przejmowaniu kolejnych działek i budynków na ul. Malzstrasse (dziś Słodowa) powstał wielki kompleks handlowy Schreier (później Tietz i Kaufhof).

Radoxim 5

Po Wrocławiu było to największe centrum handlu w regionie. Był to jak na owe czasy wyjątkowo nowoczesny i nowatorski sklep. Na parterze było 14 okien wystawowych, w których prezentowano towary ze wszystkich stoisk. Sklep specjalizował się w handlu tekstyliami. W budynku mieściła się restauracja, a na dachu znajdował się taras z ogrodem.

Niestety, wszystkie obiekty handlowe zostały zniszczone podczas II wojny światowej, a gruzy po nich widoczne były jeszcze na początku lat 60. Po dawnych obiektach nie zostało nic, choć zachowały się pojedyncze elementy.

Na jeden z nich natrafili budowniczowie ul. Słodowej w 2005 r. Wykopali z ziemi kapitel jednej z kolumn, która zdobiła wejście do domu towarowego Tietz.

Po wojnie handel w Głogowie powoli podnosił się z ruin. Pierwszy większy dom towarowy powstał w latach 50. u zbiegu al. Wolności z Bramą Brzostowską. Dawniej w tym budynku mieścił się hotel Tchamerhof, obecnie swoją siedzibę ma tam m.in. bank, czy szkoła tańca.

Foto: Fundacja Kultury Śląska, muzeum w Głogowie, Fotopolska, R. Sanojca, K. Zawicki.

Zobacz inne

Więcej w Historia