Dzieje sięGłogów

Przybywa pracowników z Ukrainy. Rekordowo dużo złożonych oświadczeń1 min na czytanie

Już przybywa bezrobotnych! Ruszyły zwolnienia w niektórych branżach 10

W barach, restauracjach czy w sklepach coraz częściej usłyszymy obcy język. I nic w tym dziwnego, bo rąk do pracy brakuje. A obcokrajowcy chętnie przyjeżdżają do powiatu głogowskiego. Tylko w tym roku w naszym powiecie złożono 2456 oświadczeń o powierzeniu wykonania pracy obcokrajowcom i aż 90 proc. z nich dotyczy obywateli Ukrainy. Pozostałe 10 proc. to obywatele innych krajów: Rosji, Gruzji czy Mołdawii. Skąd tak duża dysproporcje? – To w dużym stopniu dzięki uproszczonym procedurom wizowym, jakie zapewnia obywatelom Ukrainy prawo unijne – wyjaśnia Sławomir Majewski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Głogowie.
Bezrobocie w powiecie ciągle spada. Jest najniższe w historii. Obecnie stopa bezrobocia wynosi 7,6 proc. W porównaniu do 2004 roku, w którym bezrobocie wynosiło 20 proc. jest to zdecydowana poprawa. – Wtedy też zaczęto odnotowywać spadek – obecnie odsetek bezrobotnych spada bardzo powoli, ale zauważalnie i mamy nadzieję, że ta tendencja się utrzyma – podkreśla dyrektor.

W powiecie głogowskim znajdzie się praca dla każdego, kto jej poszukuje. Dlatego to jest też zachętą dla ludzi ze wschodu Europy. A także atrakcyjniejsze wynagrodzenia. Dodatkowo w związku z epidemią zniesione ograniczenia dotyczące czasu ich zatrudnienia. Wcześniej cudzoziemców można było zatrudniać z marszu na okres 180 dni. Teraz to ograniczenie już nie obowiązuje.
RED

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się