Dzieje sięGłogów

Przymusowe szczepienia przeciwko COVID 19 w KGHM?2 min na czytanie

Górnik w trakcie kotwienia został uderzony w hełm i głowę wygiętą żerdzią wiercącą

Na górniczym forum internetowy pojawiła się informacja o tym, że badania wstępne i kontrolne w KGHM będą wykonywane tylko za okazaniem zaświadczenia o przeprowadzonym szczepieniu przeciwko COVID 19. I zawrzało. Bo według tej informacji, ten kto się nie zaszczepi, po prostu nie zostanie dopuszczony do pracy.

Badania odbywają się w Miedziowym Centrum Zdrowia. Tam również kartki z taką informacją miały się pojawić. Podano nawet numer telefonu, gdzie można uzyskać szczegóły. Górnicy się denerwują. – Przecież to jakaś głupota! A jak nie chcę się zaszczepić, bo mam do tego prawo, to co zwolnią mnie z pracy? – pytają.

Przed godz. 9 rozmawialiśmy z Lidią Marcinkowską, dyrektor naczelną ds. komunikacji KGHM. Dementuje to wszystko. – To jest jakaś bzdura – twierdzi tłumacząc, że ktoś z pracowników spółki lub MCZ musiał popełnić błąd.

– To nadinterpretacja przepisów. Z tej informacji wynika, że nowe przepisy obowiązywać będą od końca lutego. Do tej pory nie zaszczepilibyśmy wszystkich pracowników, nawet byśmy nie zdążyli. Po pierwsze szczepionek brakuje dla służby zdrowia, po drugie zatrudniamy w kopalniach i hutach ponad 34 tysięcy ludzi – wyjaśnia rzecznik miedziowej spółki.

Dodaje też, że w KGHM nie było nigdy mowy o przymusowych szczepieniach. – Podkreślam – są dobrowolne. Jedni nie zaszczepią się, bo nie chcą. Inni po prostu z różnych względów nie mogą – zaznacza Marcinkowska. Trwa sprawdzanie tego, kto puścił w obieg w ogóle taką informację.

Dzwoniliśmy do MCZ, gdzie także zaprzeczono. – To jakiś głupi żart – usłyszeliśmy. Do tematu wrócimy.

AKTUALIZACJA GODZ. 9.55

Miedziowe Centrum Zdrowia w Lubinie prostuje nieprawdziwe informacje

Doniesienia o obowiązku wykazania się szczepieniem na koronawirusa jako warunku poddania się badaniom wstępnym przez zatrudnieniem w KGHM są nieprawdziwe. Pojawiające się w sieci fake newsy  sprostował w komunikacie Zarząd Miedziowego Centrum Zdrowia w Lubinie. Zarząd MCZ wydał oświadczenie, w którym zaprzeczył informacjom o wprowadzeniu od 28 lutego 2021 roku wymogu okazania zaświadczenia o przeprowadzonym szczepieniu przeciw COVID-19 przez osoby poddające się badaniom wstępnym i kontrolnym z zakresu medycyny pracy. „Informacja o uzależnieniu wykonania świadczeń medycznych w MCZ SA, tym z zakresu medycyny pracy, od przedłożenia zaświadczenia o wykonanym szczepieniu przeciw COVID-19 jest nieprawdziwa” – informuje w swoim oświadczeniu Zarząd MCZ SA.


RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się