Dzieje sięGłogów

Pszczoły na miejskim etacie w Głogowie1 min na czytanie

Pszczoły na miejskim etacie w Głogowie

W 2018 roku pracownicy Głogowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego – SUEZ Głogów ustawili w centrum miasta , bo tuż przy rondzie Konstytucji 3 Maja, 6 kolorowych uli. Rok później wiosną wprowadzono do nich pszczele rodziny.

– Według ekspertów dla pszczoły nie ma znaczenia miejsce, w którym mieszka i pracuje – w mieście, na wsi, czy na polu. Jej życie toczy się w promieniu 5 km i na takim obszarze wybiera tylko zdrowe rośliny. Dlatego ważne jest, aby w pobliżu było wiele kwitnących roślin, także tych miododajnych. Z tego powodu na rondzie posadzono dodatkowo miododajną facelię – mówi Rafał Sikora z GPK Suez.

Pszczołami, w ramach swoich obowiązków służbowych, zajmuje się pracownik tej miejskiej spółki. Wśród nich Wiesław Adamowicz, który w spółce pracuje od prawie 40 lat, jest także mistrzem pszczelarskim i należy do koła pszczelarskiego „Głogów”.

W jednym ulu znajduje się od 10 do 15 tysięcy pszczół. Efekt? Dziesiątki słoików z pysznym miodem.

– Przy ulach powstała także ścieżka edukacyjna poświęcona w całości pszczołom i pszczelarstwu – dodaje. Na zestawie tablic obszernie i w przystępny sposób prezentowane są informacje o hodowli i zwyczajach pszczół.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się