Dzieje sięGłogów

Puchar za wiedzę o pierwszej pomocy. Wielki sukces licealistów1 min na czytanie

Puchar za wiedzę o pierwszej pomocy. Wielki sukces licealistów

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Głogowie wrócili z Nowej Rudy z pucharem – wczoraj (30.05.) wzięli udział w ogólnopolskim turnieju wiedzy o pierwszej pomocy. W kategorii powyżej 16 roku życia wygrali. Drużyna ratownicza w tej szkole składa się z wielu osób, ale reprezentowała ich w tym turnieju czwórka w składzie: Emilia Nyczko, Bartosz Pieniążek, Błażej Soja i Jakub Małek.

– To nie było wcale takie proste – mówi nam Emilia Nyczko z trzeciej klasy. – Turniej składał się z dwóch etapów. Pierwsza była część teoretyczna z 40 pytaniami do rozwiązania. Były układane na podstawie wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji – dodaje.

Radoxim 5

Później nadszedł czas na praktykę. – Tutaj było pięć scenek – trzeba było pomóc poszkodowanym w różnych sytuacjach. Na przykład był to wypadek samochodowy z dwoma poszkodowanymi. Jedna z tych osób z otwartym złamaniem ręki, druga z nagłym zatrzymaniem krążenia – opowiada Jakub Małek.

Licealiści planują swoją przyszłość z ratownictwem. Dla nich to przede wszystkim pasja. – Fajnie jest pomagać. To są przydatne umiejętności. Niestety wielu z nas ich nie posiada – zauważa Bartosz Pieniążek, przewodniczący zespołu w szkole.

Przełamali swoje słabości. Nie ma powodu do strachu. – Nie ważne jak się bardzo boimy, bo to od nas zależy czy uratujemy komuś zdrowie lub życie – nie ukrywa Błażej Soja. Dumna z uczniów jest również Elżbieta Soja, nauczycielka. – Wykazali się olbrzymią wiedzą i doświadczeniem. Trzeba powiedzieć głośno, że są bardzo silni psychicznie – chwaliła, bo w tym turnieju udział wzięło ponad 30 drużyn.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się