Dzieje sięGłogów

PWiK przypomina, że toaleta to nie śmietnik! Co do niej wrzucamy?1 min na czytanie

PWiK przypomina, że toaleta to nie śmietnik! Co do niej wrzucamy?

PWiK w Głogowie interweniuje i podpowiada, gdzie wyrzucać odpady, które nie powinny trafić do… kanalizacji.

– Śmieci wyrzucone do toalety nie giną bezpowrotnie. Wręcz przeciwnie – mogą spowodować spore szkody poprzez zapchanie kanalizacji. Taki zator może sprawić, że ścieki cofną się i zaleją mieszkanie lub ulicę. Śmieci w kanalizacji utrudniają także proces oczyszczania ścieków – mówi Magdalena Ruta, rzecznik prasowy PWiK.

Do sieci kanalizacyjnej nie należy wrzucać:włosów, nawilżanych chusteczek, materiałów opatrunkowych, rajstop oraz innych części garderoby, które łączą się w sploty i uniemożliwiają swobodny przepływ ścieków.

Ponadto ręczników papierowych, szmat, gazet, podpasek, pieluch i innych nierozpuszczających się w wodzie materiałów, zbijających się w rurach w zwartą masę. I niedopałków papierosów, lekarstw, farb oraz chemikaliów innych niż powszechnie używane środki czystości. Zawarte w nich substancje chemiczne są szkodliwe dla pożytecznych mikroorganizmów oczyszczających ścieki w biologicznej części oczyszczalni.

Pamiętajmy o tym, że to nie miejsca dla materiałów budowlanych, które opadają na dno przewodów kanalizacyjnych, tworząc zwarte, trudne do usunięcia zatory.

Ani też tłuszczów i olejów, które tężejąc w rurach zmniejszają ich średnicę i przyśpieszają konieczność remontu sieci kanalizacyjnej w budynku.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się