Zamknij

Radni chcą nadania im tytułów! "Panie hrabio", "pani baronowo"... To możliwe? Tak!

06:09, 01.04.2021 Grażyna Hanuszewicz Aktualizacja: 06:20, 02.04.2021
Skomentuj

Według projektu, który lada dzień ma wpłynąć do biur obu rad samorządu - miejskiego i powiatowego - każdy, kto otrzyma mandat radnego, będzie również mógł posługiwać się tytułem szlacheckim wynikającym ze statusu społecznego i materialnego.

Pomysł jest dość kontrowersyjny, ale jak tłumaczą jego inicjatorzy - chodzi nie tylko o prestiż i podniesienie rangi wybrańców lokalnej społeczności, ale i powrót do tradycji w mieście o tak bogatej historii - grodu przedpiastowskiego. W związku z tym - co podkreślono w projekcie uchwały, do którego dotarliśmy - że Polska jest członkiem Unii Europejskiej wskazano na tytuły również pochodzenia innego niż tylko polskiego. I tak - tytuły księcia, markiza, hrabiego i barona miałyby być nadawane według udokumentowanych zasług dla miasta, wykształcenia i wynikającej z oświadczeń majątkowych zasobności finansowej i materialnej. W projekcie jest także zapis o tytułach dla kobiet w odpowiedniej formie do męskich. - To nie jest nic szokującego we współczesnym świecie. Chociażby w Anglii nadawane są tytuły szlacheckie - tłumaczy jeden z pomysłodawców i podkreśla - dla podatników nie będzie się to wiązało z dodatkowymi kosztami utrzymania swoich przedstawicieli - radni z tytułami będą otrzymywać diety w wysokości takiej jak dotychczas.

Nowe przepisy mają obowiązywać po wyborach w 2023 r. Obecnie trwa pięcioletnia kadencja rozpoczęta w roku 2018. Warto wspomnieć, że radni powiatowi posiadają już od ponad dziesięciu lat insygnia władzy. Na srebrne łańcuchy z herbem powiatu zużyto 6 kg srebra, co kosztowało podatników ok.  40 tys. zł, w tym łańcuch starosty z kilogramem szlachetnego kruszcu ok. 6 tys. zł, podobnie jak insygnia przewodniczącego rady. Rajcowie miejscy jak dotąd muszą się zadowolić tylko medalami na taśmach. Są one zakładane przez nich np. podczas uroczystej sesji, kiedy nadawany jest tytuł honorowego obywatela miasta. Natomiast insygnia na łańcuchach z herbem miasta posiadają prezydenci i jego zastępcy. 

PRIMA APRILLIS!

Ale i trochę straszno, i trochę śmieszno, że część z Was w to uwierzyła. Nie ma co się chyba dziwić. Faktycznie świat zwariował i chyba wszystko jest już możliwe. Przyrzekamy jednak, że takie "bujdy" puszczamy i będziemy puszczać tylko w jeden dzień w roku i tylko jedną bujdę. Tradycja musi być.

Dziękujemy za wszystkie komentarze i dyskusję na Facebooku. Było ponad 100 komentarzy. Sporo z nich się dowiedzieliśmy się my jako redakcja i pewnie sporo dowiedzieli się nasi radni. Może wyciągną wnioski na przyszłość? Każdy Wasz komentarz powinni wziąć sobie do serca. Polecamy lekturę dyskusji Waszego autorstwa! Dobrego 2 kwietnia!

Redakcja myGlogow
(aktualizacja 2 kwietnia 2021)

(Grażyna Hanuszewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%