Dzieje sięGłogów

Ratownicy: Nie kąpmy się w Odrze, zakładajmy kapoki i nie spożywajmy alkoholu nad wodą2 min na czytanie

Ratownicy: Nie kąpmy się w Odrze, zakładajmy kapoki i nie spożywajmy alkoholu nad wodą 2

Głogowianie coraz chętniej wypoczywają nad Odrą, ale też pojawia się u nas sporo turystów. Od dwóch lat rzekę, w granicach administracyjnych miasta, patroluje Ratownictwo Wodne Sława. I jak się okazuje to konieczne, bo zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

– Kąpiele w Odrze, brak kapoków będąc na sprzęcie pływający, spożywanie alkoholu – wymienia jednym tchem ratownik Robert Wagner. Zdarza się, że nad Odrą bawią się też dzieci i młodzież bez opieki osoby dorosłej. – Widząc to, że podpływamy, uciekają. Polecam, aby tego nie robić. Bo rzeka jest niebezpieczna. Jeśli nie utoniemy, to możemy też się przewrócić, złamać rękę i nogę, uderzyć się – co może skończyć się podtopieniem. Zatrzymujemy takie osoby, pouczymy, rozmawiamy i życzymy przyjemnego wypoczynku – dodaje.

Ratownictwo Wodne Sława patroluje Odrę przez całe wakacje w godz. 12-20. Choć zdarza się, że znacznie dłużej. Wszystko uzależnione jest od ruchu na rzece.

Odra może być niebezpieczna. Zdarzało się, że woda płynęła prędkością zbliżoną do 20 km/h. Obecnie to około 8 km/h. Jeszcze kilka miesięcy temu osiągnęła też stan alarmowy. Dziś jest jej znacznie mniej, bo około 250 cm. – Patrolujemy Odrę skuterem – to dość szybka jednostka. Trasę do góry możemy pokonać w dwie minuty albo płynąć 40 minut. Rozwijamy prędkość ponad 80 km/h. Patrolujemy rzekę powoli, na wyłączonym silniku, zawsze jesteśmy tam, gdzie trzeba – zapewnia pan Robert.

Ratownicy apelują o rozsądek. Na szczęście, jak do tej pory, nie zdarzyły się utonięcia na Odrze w okolicy Głogowa.
RED

Podziel się informacją ...
  • 152
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się