Zamknij

Rekonstrukcja Madonny Głogowskiej w kolegiacie! Ważna chwila dla naszego miasta

13:56, 21.12.2020 Mateusz Komperda Aktualizacja: 16:10, 04.01.2021
Skomentuj

Kończy się rok w którym obchodzimy jubileusz 900-lecia Kapituły Kolegiackiej. Przez ostatnie kilka miesięcy wydarzyło się wiele uroczystości upamiętniających to wydarzenie. Jednak nie da się ukryć, że jednym z najważniejszych momentów było dzisiejsze (21.12.) przekazanie rekonstrukcji obrazu "Madonna Głogowska". - Nie możemy otrzymać oryginału obrazu znajdującego się w muzeum im. Puszkina w Moskwie. Rząd polski stara się, aby wrócił do nas, do Głogowa. Przez prawie 600 lat ta Madonna była w głogowskiej kolegiacie. Mamy ten moment - powraca w najlepszej rekonstrukcji - mówił dumnie proboszcz parafii Rafał Zendran.

Twórcą oryginalnego obrazu był wybitny artysta Cranach Starszy. Rekonstrukcję wykonał dr Łukasz Nawrocki na podstawie gruntownych badań konserwatorskich oraz takimi samymi materiałami i przy użyciu techniki i technologii malarskiej stosowanych w XVI wieku przez Cranacha.

Rekonstrukcja jest niemal zbliżona do oryginału. - Na potrzeby tego projektu została wykonana również rekonstrukcja ramy wczesnogotyckiej. Na podstawie wnikliwych badań i analiz naukowych, jak również na podstawie zgromadzonej dokumentacji fotograficznej udało się wykonać projekt, później ramę. Jest to rama kasetonowa uzupełniona o piętnaście pełnowymiarowych różyczek srebrzonych. Jest pozłocona dwudziestoczterokaratowym złotem - zdradzał Nawrocki.

Aby w ogóle rekonstrukcja mogła trafić do Głogowa niezbędna była społeczna zbiórka. To inicjatywa Caritasu i Dariusza Czai, radnego miejskiego oraz członka Towarzystwa Ziemi Głogowskiej. - W pierwszej chwili wydawało się to nierealne. Była to duża kwota. Ale dzięki wielu pomysłom udało się. Zaczynaliśmy od pierniczków kolegiackich, później pojawił się grosz głogowski - był hitem. Moneta wybita z polskiej miedzi okazała się atrakcyjna. Następnie były różnego rodzaju wydawnictwa, kalendarz, znaczek pocztowy - wymieniał Czaja.

- Miałem to szczęście, że Dariusz Czaja, który koordynował tę sprawę podrzucał mi co chwilę zdjęcia kolejnych etapów. Wszystko trzymaliśmy w tajemnicy. Tylko po to, abyście mogli przed świętami to dzieło zobaczyć. Cieszę się, że ten obraz wróci do kolegiaty. Dziękuję księdzu za każdą inicjatywę związaną z jubileuszem - zaznaczał prezydent Rafael Rokaszewicz.
RED

(Mateusz Komperda)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%