Dzieje sięFotoGłogów

Rekonstrukcja Madonny Głogowskiej w kolegiacie! Ważna chwila dla naszego miasta5 min na czytanie

Rekonstrukcja Madonny Głogowskiej w kolegiacie! Ważna chwila dla naszego miasta 4

Kończy się rok w którym obchodzimy jubileusz 900-lecia Kapituły Kolegiackiej. Przez ostatnie kilka miesięcy wydarzyło się wiele uroczystości upamiętniających to wydarzenie. Jednak nie da się ukryć, że jednym z najważniejszych momentów było dzisiejsze (21.12.) przekazanie rekonstrukcji obrazu “Madonna Głogowska”. – Nie możemy otrzymać oryginału obrazu znajdującego się w muzeum im. Puszkina w Moskwie. Rząd polski stara się, aby wrócił do nas, do Głogowa. Przez prawie 600 lat ta Madonna była w głogowskiej kolegiacie. Mamy ten moment – powraca w najlepszej rekonstrukcji – mówił dumnie proboszcz parafii Rafał Zendran.

Twórcą oryginalnego obrazu był wybitny artysta Cranach Starszy. Rekonstrukcję wykonał dr Łukasz Nawrocki na podstawie gruntownych badań konserwatorskich oraz takimi samymi materiałami i przy użyciu techniki i technologii malarskiej stosowanych w XVI wieku przez Cranacha.

Rekonstrukcja jest niemal zbliżona do oryginału. – Na potrzeby tego projektu została wykonana również rekonstrukcja ramy wczesnogotyckiej. Na podstawie wnikliwych badań i analiz naukowych, jak również na podstawie zgromadzonej dokumentacji fotograficznej udało się wykonać projekt, później ramę. Jest to rama kasetonowa uzupełniona o piętnaście pełnowymiarowych różyczek srebrzonych. Jest pozłocona dwudziestoczterokaratowym złotem – zdradzał Nawrocki.

Aby w ogóle rekonstrukcja mogła trafić do Głogowa niezbędna była społeczna zbiórka. To inicjatywa Caritasu i Dariusza Czai, radnego miejskiego oraz członka Towarzystwa Ziemi Głogowskiej. – W pierwszej chwili wydawało się to nierealne. Była to duża kwota. Ale dzięki wielu pomysłom udało się. Zaczynaliśmy od pierniczków kolegiackich, później pojawił się grosz głogowski – był hitem. Moneta wybita z polskiej miedzi okazała się atrakcyjna. Następnie były różnego rodzaju wydawnictwa, kalendarz, znaczek pocztowy – wymieniał Czaja.

– Miałem to szczęście, że Dariusz Czaja, który koordynował tę sprawę podrzucał mi co chwilę zdjęcia kolejnych etapów. Wszystko trzymaliśmy w tajemnicy. Tylko po to, abyście mogli przed świętami to dzieło zobaczyć. Cieszę się, że ten obraz wróci do kolegiaty. Dziękuję księdzu za każdą inicjatywę związaną z jubileuszem – zaznaczał prezydent Rafael Rokaszewicz.
RED

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się