Artykuł Informacyjny

Remontujesz mieszkanie? Dowiedz się, co zrobić z powstałym gruzem zgodnie z prawem!3 min na czytanie

Remontujesz mieszkanie? Dowiedz się, co zrobić z powstałym gruzem zgodnie z prawem!

Potrzebujesz pojemnika na odpady budowlane, ale nie wiesz, jak wybrać odpowiednie rozwiązanie? Jesteś w dobrym miejscu. W tym artykule znajdziesz krótki poradnik, który pomoże Ci zamówić odpowiedni kontener.

Dlaczego warto wynająć pojemnik na odpady budowlane?

Istnieje przynajmniej kilka powodów, które przemawiają za tym, że warto wynająć kontener na odpady budowlane. Najważniejsze z nich to:

  • nie masz odpowiedniego miejsca do składowania odpadów,
  • koszty samodzielnego wywozu gruzu są zbyt wysokie,
  • chcesz uniknąć opłaty za przekroczenie wyznaczonego limitu odpadów budowlanych, które można dostarczyć w ciągu roku do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych,
  • nie chcesz zajmować się wywozem odpadów budowlanych samodzielnie.

Wszystkie wymienione wyżej argumenty sprowadzają się do jednej cechy kontenerów na odpady: zapewniają one wygodę. Wynajmując kontener, eliminujesz konieczność szukania miejsca na składowanie gruzu, oszczędzasz pieniądze i unikasz zbędnych opłat. Aby sprawnie wynająć kontener, również przez internet, możesz skorzystać z oferty Eko-Logis, firmy oferującej wywóz gruzu w Głogowie i okolicach.

Co może trafić do kontenera na gruz?

Żeby wybrać odpowiedni pojemnik na odpady budowlane, warto dowiedzieć się, co można do niego wrzucać.

W dużej mierze zależy to od rodzaju wybranego kontenera. Przykładowo, jeśli skorzystasz z kontenera na gruz, to możesz wrzucić do niego odpady budowlane takie jak: cegły, tynki, betonowe elementy, dachówki, a także odpady ceramiczne. Alternatywą mogą być kontenery na zmieszane odpady budowlane. Do nich, oprócz wymienionych wyżej materiałów, mogą trafiać także płyty G-K, szyby i okna, złom, tworzywa sztuczne, drewno oraz – w niewielkiej ilości – materiały ociepleniowe. 

Do kontenerów na gruz nie można wrzucać takich odpadów jak elektrośmieci, azbest czy papa. Obejmuje je inny sposób utylizacji, dlatego powinny znaleźć się w dedykowanych pojemnikach.

Jak oszacować wielkość potrzebnego kontenera na odpady?

Nie będzie to proste – zwłaszcza jeśli nie masz dużego doświadczenia budowlanego. Musisz jednak wiedzieć, że większość firm wynajmujących kontenery na gruz podaje ich pojemność w m³. Przyjmuje się przy tym, że 1 m³ to około dwóch ton gruzu. Taka ilość odpadów powstanie podczas niewielkiego remontu kawalerki lub małego mieszkania. Jeśli więc planujesz dokładnie takie prace budowlane, to w zupełności wystarczy wynająć mały kontener o pojemności do 2,5 m³ odpadów.

Oczywiście, im większy remont, tym większy pojemnik na odpady będzie potrzebny. W przypadku generalnych prac budowlanych, związanych na przykład z wyburzaniem ścian, warto więc skorzystać z większego pojemnika (5-7 m³). Jeśli natomiast planujesz wyburzanie całych elementów budynku, przydatny może okazać się duży kontener na gruz, którego pojemność przekracza 10 m³.Jeśli masz wątpliwości, jak duży kontener na gruz potrzebujesz, skorzystaj ze strony https://www.eko-logis.pl/. Pracujący w tej firmie doradcy, pomogą Ci ocenić, ile gruzu możesz wyprodukować podczas prowadzonych prac budowlanych.

Zobacz inne