Dni Głogowa 2019

Róże Europy: polski sukces ery wolności. Kto nie zna “Jedwabiu”?1 min na czytanie

Róże Europy: polski sukces ery wolności


Wszyscy do dziś nucimy „Jedwab”, ale nie wiemy, że Róże Europy to zespół rockowy, który był pierwszą polską kapelą, jaka za wydanie albumu dostała w kontrakcie… miliard złotych.

Niestety, z dzisiejszej perspektywy ta astronomiczna wówczas kwota pozbawiona kilku zer dałaby sto tysięcy złotych, ale jest to wyznacznik sukcesu, także komercyjnego, jaki zespół odniósł w latach swej szczytowej popularności. I to akurat w okresie transformacji systemowej w Polsce. Róże Europy powstały ponoć 13 grudnia 1983 roku w trolejbusie linii Piaseczno – Warszawa za sprawą Piotra Klatta, wokalisty, gitarzysty i dziennikarza muzycznego oraz gitarzysty Piotra Frąckiewicza.

Później do zespołu dołączali inni, dziś znani ludzie: m.in. popularny dziennikarz, prezenter Telewizji Polskiej Artur Orzech, współpracownik największych gwiazd polskiej muzyki Michał Grymuza, dziennikarz magazynu „Tylko Rock” i „Teraz Rock” Grzegorz K. Witkowski czy syn znanego tenora Wiesława Ochmana – Maciej Ochman.

Debiutowali jak wiele ówczesnych rockowych kapel w Jarocinie. Do dziś status kultowych mają ich płyty „Stańcie przed lustrami”, czy „Radio Młodych Bandytów”. Jednak szczyt popularności przyniósł rok 1992 wraz z wydaniem albumu „Poganie! Kochaj i obrażaj” z mieszanką garażowego rock’n’rolla, collage rocka i muzyki pop. To tu znalazł się największy przebój grupy „Jedwab”, w którym gościnnie głosu użyczyła rozpoczynająca wtedy karierę Edyta Bartosiewicz.

Choć Róże Europy cały czas nagrywają płyty, a mają ich już dziesięć i koncertują, to sukcesu „Jedwabiu” nie udało się powtórzyć. Występują często wspierając Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy oraz na „Przystanku Woodstock”. Warto jednak, a nawet trzeba, zobaczyć ten koncert w Głogowie. RED

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne