Dzieje sięGłogów

Rozpoczęły się opryski na komary. Miasto prosi o pomoc też sąsiednią gminę2 min na czytanie

Będą kolejne opryski na komary! Pierwsze z nich już jutro

Podwyższony stan Odry i dość wysoka temperatura – takie warunki sprzyjają wylęgu komarów i meszek. – Wkrótce będziemy musieli zmierzyć się z niechcianymi owadami – zapowiada Daria Jęczmionka z biura rzecznika prezydenta Głogowa.

Informuje, że ratusz zlecił opryski. Pierwsze z nich odbyły się w połowie maja. – Zastosowany został środek owadobójczy VectoBac 12AS, w formie płynnej zawiesiny do zwalczania larw komarów w wodach stojących, na terenach nadodrzańskich, zalewowych, w miejscach występowania cieków i zbiorników wodnych oraz larw meszek w wodach płynących. Dokonano oprysku na powierzchni ok. 15 ha. Zabieg zostanie powtórzony po dwóch tygodniach, czyli 31 maja – wyjaśnia.W momencie pojawienia się “ekstremalnej” ilości komarów na terenach miejskich, użyty zostanie środek chemiczny o nazwie AQUA K-OTHRINE. Jednorazowy oprysk na wszystkich miejskich terenach zielonych obejmuje ok. 70 ha. W zależności od potrzeb, opryski zwalczające osobniki dorosłe powtarzane będą cyklicznie. Stawka za oprysk 1 ha wynosi 432 zł brutto. Zabiegi wykonuje Firma GPK-SUEZ Głogów Sp. z o.o.

– Nauczeni wieloletnim doświadczeniem stwierdzić możemy, iż nasze działania na polu walki z komarami nie idą w parze z efektami, jakie chcielibyśmy osiągnąć. W czasie, kiedy mamy do czynienia z eskalacją  wylęgu komarów, efekt prowadzonych zabiegów  byłby bardziej zauważalny, gdyby jednocześnie opryskom zostały poddane wszystkie pozostałe tereny, znajdujące się w granicach administracyjnych miasta (np. Rodzinne Ogrody Działkowe, tereny spółdzielni itd.),  jak również obszary ościennych gmin, a w szczególności nadodrzańskie tereny zalewowe, które są swoistym inkubatorem dla rozwoju owadów – mówi Mieczysław Mucha, kierownik działu komunalnego wydziału infrastruktury Miasta.

Miasto zwróciło się z prośbą do gminy wiejskie Głogów, Wód Polskich i Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) – czyli właścicieli terenów w bezpośrednim sąsiedztwie Głogowa, o rozważenie możliwości włączenia się do wspólnej akcji zwalczania komarów.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się