Dzieje sięGłogów

Rzecznik spółdzielni SM radzi, by wietrzyć mieszkania1 min na czytanie

Rzecznik spółdzielni SM radzi, by wietrzyć mieszkania

– W naszych budynkach mamy do czynienia z wentylacją grawitacyjną – przypomina Mateusz Kowalski z SM Nadodrze w Głogowie. Dodaje, że do jej sprawnego działania potrzebna jest tak zwana infiltracja powietrza, czyli niezbędne jest zachowanie bilansu powietrza w lokalu. – Mówiąc wprost – ilość powietrza nawiewanego musi być równa ilości powietrza wywiewanego. Dlatego dla prawidłowego działania wentylacji trzeba zadbać o odpowiednie doprowadzenie świeżego powietrza z zewnątrz – dodaje.

Można to zrobić na dwa sposoby – często wietrząc mieszkanie (przynajmniej rozszczelniając okna) lub montując nawiewniki okienne, które same zadbają o napływ powietrza. – Ważne jest też to, by przepływ powietrza możliwy był pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami w lokalu. Stąd montowanie drzwi z otworami w ich dolnej części. Dzięki temu pozbędziemy się wilgotnego i zanieczyszczonego powietrza z kuchni, łazienki i toalety – zaznacza Kowalski.

Ostatnim elementem wpływającym na prawidłowo działającą wentylację jest drożność przewodów kominowych. – Stąd cykliczne przeglądy w naszych mieszkaniach, które pozwalają zlokalizować problemy. Poza tym musimy pamiętać o regularnym czyszczeniu kratek osłaniających ujścia wentylacyjne. Nie powinniśmy ich zaklejać lub zakrywać – mówi. Bo jeśli nie zapewnimy odpowiedniej wentylacji, na nic zdadzą się próby podnoszenia temperatury wewnątrz pomieszczeń, gdyż odparowana woda nie znajdując ujścia z wentylacją będzie gromadzić się w ścianach, meblach, dywanach, ubraniach. Efektem tego może być zawilgocenie ścian, zagrzybienie pomieszczeń i co najgorsze – problemy zdrowotne domowników – alergie, astma, trudności z koncentracją oraz choroby układu krążenia.
RED

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się