Zamknij

SC Preussen 1911 Glogau, czyli dawny klub sportowy z Głogowa

08:28, 03.02.2022 Grażyna Hanuszewicz Aktualizacja: 08:28, 03.02.2022

Głogowski klub sportowy założony został 1 marca 1911 roku. Wówczas to ok. 20 młodych mężczyzn sformalizowało dotychczasowe funkcjonowanie SC Preussen Glogau. Co ciekawe, zdecydowaną większość grupy założycielskiej nie stanowili głogowianie. Powstała drużyna piłkarska początkowo trenowała i rozgrywała swoje mecze na wydzielanej części placu defiladowego przy Viktoriastrasse (dziś ul. Piastowska), na którym bramki musiały być demontowane po meczu. Grano też na boisku przy Schützenhaus (dziś ul. Topolowa) a od 1927 roku, po uruchomieniu stadionu miejskiego, już przy Bismarckstraße (dziś Wita Stwosza). 

Drużyna mogła liczyć na wiernych kibiców, którzy licznie oglądali jej występy przeciwko zespołom z regionu, m.in.: z Zielonej Góry, Chojnowa, Nowej Soli, Jawora, Wałbrzycha oraz kilku zespołów z Legnicy i Wrocławia. Przez pewien czas w Głogowie funkcjonowały też inne drużyny piłkarskie, z którym zawodnicy SC Preussen rywalizowali nie tylko w meczach towarzyskich ale i ligowych. Zresztą pierwszy mecz zespołu - jeszcze nie sformalizowanego jako klub sportowy - miał odbyć się już w 1861 roku (!) a przeciwnikiem była drużyna z głogowskiego klubu gimnastycznego.

W klubie od początku grali też żołnierze z miejscowego garnizonu, którzy trafiali do naszego miasta w ramach służby wojskowej. Po latach część z nich kontynuowała kariery piłkarskie w innych niemieckich zespołach. Do wybuchu I wojny światowej w 1914 roku, SC Preussen dwukrotnie zdobyło mistrzostwo regionu. Klub liczył wówczas 110 członków a funkcjonowało w nim kilka sekcji, w tym młodzieżowe. Systematyczny rozwój klubu zachwiał wybuch wspomnianego konfliktu, kiedy to ok. 90 członków klubu zostało zmobilizowanych do armii niemieckiej. Większość z nich nie wróciła już z pól bitewnych.

Działalność klubu reaktywowano wiosną 1919 roku, wtedy też wznowione zostały rozgrywki piłkarskie. Prezesem klubu został Bruno Langer, którego w 1922 roku zastąpił Kurt Scheinichen. Następnie od 1927 roku funkcję tę sprawował Carl-Heinz Döpke, a od 1933 roku prezesem był Adolf Motzigkeit. Znany w mieście jako "Motz", kierował klubem do stycznia 1945 roku. W klubie działały też inne sekcje, m.in. lekkoatletyczna, piłki ręcznej (w tym kobiet) i boksu.

Największym sukcesem SC Preussen jest trzykrotne wicemistrzostwo Dolnego Śląska (1927,1930,1931). Od 1933 roku klub grał w drugiej lidze Dolnego Śląska, awansując w 1943 roku do rozgrywek Gauliga Niederschlesien, jednak w sezonie 1943/44 drużyna, z powodu trudności wojennych, została wycofana z rozgrywek.

W 1953 roku odbyło się w Hanowerze (w którym osiedlili się po wojnie liczni niemieccy głogowianie) pierwsze spotkanie żyjących członków nadodrzańskiego klubu. Z kolei 2 lata później, znany klub piłkarski Hanower 96, objął patronat nad klubem SC Preussen i jego działaczami.
Dariusz Andrzej Czaja

(Grażyna Hanuszewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%