Dzieje sięGłogów

Schrony na terenie miasta? Służą jako atrakcje historyczne1 min na czytanie

Schrony na terenie miasta? Służą jako atrakcje historyczne

Jeden z naszych Czytelników zadzwonił do redakcji z pytaniem: czy w Głogowie znajdują się jakieś schrony? I ile one mogą pomieścić ludzi? O sprawę pytamy więc Dariusza Czaję, regionalistę i pasjonata historii. – Oczywiście, że w Głogowie znajdują się schrony, jednak jeśli mam być szczery, to dziś służą raczej jako atrakcja turystyczna – nie ukrywa.

Dodaje, że chyba najbardziej znany w naszym mieście jest schron przeciwlotniczy pod dworcem kolejowym, który powstał na kilka lat przed II wojną światową. – Zresztą prawie wszystkie pozostałe głogowskie schrony są jeszcze starsze. A gdzie się znajdują? M.in. pod I Liceum Ogólnokształcącym, Zespołem Szkół Mechanicznych, Zespołem Szkół Ekonomicznych, w Parku Słowiańskim, na terenie PWSZ, pod Szpitalem Powiatowym. Dziś za ewentualne schrony zaliczyłbym również podziemia kościoła Bożego Ciała i te znajdujące się pod dawnym Kinem Bolko – dodaje.

– Wymienione schrony pozwalały przetrwać ludności w warunkach działań prowadzonych w czasie II wojny światowej ale czy wystarczyłyby dziś? Jedyny schron, wybudowany już po wojnie, przez polską administrację, znajduje się na os. Kopernik. Schrony nie są przygotowane do ewentualnego zagrożenia. Mieszkańcy, szukający w nich schronienia musieliby mieć ze sobą przede wszystkim ciepłe rzeczy, ponieważ uogólniając – temperatury i wilgotność w tych miejscach są porażające. Pamiętajmy, że zgodnie z założeniami z lat 90. za tymczasowe miejsca ochrony mają służyć piwnice w wielorodzinnych blokach – mówi Czaja.
RED
fot. D. Czaja

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się