Zamknij

Sezon w pełni. Strażacy przestrzegają przed cichym zabójcą

10:33, 27.10.2021 Grażyna Hanuszewicz Aktualizacja: 10:33, 27.10.2021
Skomentuj

Czujka czadu może uratować życie nie tylko w przypadku pożaru. W każdym domu i mieszkaniu jest konieczna. 

Z rozpoczęciem sezonu grzewczego ruszyła kampania "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!". Jej celem jest zmniejszenie liczby ofiar pożarów i zatruć tlenkiem węgla w mieszkaniach i domach jednorodzinnych. W sezonie grzewczym ryzyko powstania pożarów wzrasta.

Straż pożarna przypomina, że ich przyczyną są najczęściej wady albo niewłaściwa eksploatacja urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W sezonie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, "cichego zabójcy". Czad jest niewyczuwalny. 
Właściciele i zarządcy budynków powinni też pamiętać o obowiązku dokonywania okresowych przeglądów i czyszczenia przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej. Każdego roku w naszych mieszkaniach i domach powstaje kilkadziesiąt tysięcy pożarów i kilka tysięcy zdarzeń z emisją tlenku węgla. Choć w swoich domach wszyscy czujemy się najbezpieczniej, to właśnie tam ginie najwięcej ludzi, a ofiarami pożarów są najczęściej ich sprawcy.

Tlenek węgla to bardzo trujący gaz. Nie jest on wyczuwalny przez ludzkie zmysły. Tlenku węgla NIE usłyszysz! NIE zobaczysz! NIE poczujesz! W okresie grzewczym wzrasta ryzyko powstania pożarów i zatruć tlenkiem węgla w budynkach mieszkalnych. Źródłem emisji tlenku węgla są urządzenia grzewcze opalane drewnem, węglem, gazem, olejem opałowym. Co roku, a tym bardziej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy wykonać obowiązkowe okresowe przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej.

Państwowa Straż Pożarna rekomenduje instalowanie czujek dymu i tlenku węgla. Państwowa Straż Pożarna przypomina o obowiązku właściwego utrzymania stanu technicznego czujek dymu i tlenku węgla (m.in. wymianę baterii). Osobom starszym strażacy gotowi są pomóc w zamontowaniu danej czujki lub wymianie w nich baterii. Państwowa Straż Pożarna zwraca uwagę na fakt, że czujka tlenku węgla nie zastępuje przeglądu technicznego przewodów wentylacyjnych i kominowych.
opr. RED

Żródło gov.pl

(Grażyna Hanuszewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%