Sport

Siostry z Głogowa podbijają kolarski świat. Poznajcie Hanię i Lilianę [Zdjęcia]4 min na czytanie

Siostry z Głogowa podbijają kolarski świat. Poznajcie Hanię i Lilianę [Zdjęcia]

Obie wybrały kolarstwo górskie i obie szybko pną się do góry po szczeblach sportowej kariery. Marzeniem pierwszej jest prowadzenie szkoleń rowerowych, a drugiej Igrzyska. Hanna i Liliana Kozdraś pokochały rowery dzięki rodzicom, którzy zarazili córki aktywnością.

Młodsza siostra Liliana, startująca w kategori Żakini, ma za sobą dziesiątki startów w zawodach zarówno wojewódzkich, jak i ogólnopolskich w sezonie 2021/2022. Pierwsze sukcesy sportowe rozpoczęły się w wieku 9 lat po wstąpieniu do Szkółki Kolarskiej funkcjonującej przy Szkole Podstawowej nr 14 w Głogowie.

Radoxim 5

Od ubiegłego roku Liliana reprezentuje Jeleniogórski Klub Kolarski. Zwieńczeniem ciężkiej pracy pod opieką trenera Piotra Bereźnickiego był srebrny medal w Pucharze Polski MTB XCO w Krynicy-Zdrój, złoty medal w Mistrzostwach Polski w Maratonie MTB – Bike Maraton Bardo oraz 3-krotne zdobycie złotych medali w Ogólnopolskich wyścigach rowerowych Bike Maraton.

W obecnym sezonie sportowym 11-letnia zawodniczka stawała rónież na podium na każdych edycjach Lig MTB XC Wałbrzyskich oraz Szkół Kolarskich MTB Dolnego Śląska.

Strasza siostra Hanna, uczennica LO1 w Głogowie profesjonalną przygotę z kolarstwem górkim rozpoczęła zaledwie kilka miesięcy temu rónież w klubie jeleniogórskim. Treningi na rowerze od najmłodszych lat, wielki potencjał i praca z trenerem przynosiły od razu efekty bowiem już na Pucharze Polski w Głuchołazach zajęła miejsce 6 tuż za czołówką Polski, a w Mistrzostwach Polski w Maratonie w Bardzie zdobyła brązowy medal. Systematycznie ścigała się w Bike Maratonach w Bielawie, Obiszowie oraz Jeleniej Górze zajmując miejsca na podium. Swój największy sukces sportowy w kolarstwie górskim Hanna osiągnęła w sezonie zdobywając brązowy medal w Pucharze Polski “JBG-2 Wiśniowiec MTB XCO Race UCI C3”.

Cotygodniowe starty w zawodach to nie tylko ściganie się o czołowe lokaty, ale również czasochłonne i wyczerpujące treningi w całej Polsce na trudnych technicznie trasach górskich ze stromymi i śliskimi zjazdami, grząskimi podjazdami, z Rock gardenem, czyli odcinkami tras ułożonymi z głazów, które nie wybaczają błędów zawodnikom.

Po zakończonym sezonie MTB siostry Kozdraś nie zwalniają tempa startując w cotygodniowych wyścigach przełajowych. Widowiskowe jesienno-zimowe ścigania w grząskim błocie i piachu w przełajowych Pucharach Polski również przynoszą zwycięstwa siostrom, tym samym zapewniając prowadzenie w Ogólnej Klasyfikacji Pucharowej.

-Początek przygody z kolarstwem górskim dla obu sióstr Kozdraś rozpoczął się w wieku 5-6 lat w wolnym czasie spędzanym z rodzicami, kórzy oboje prowadzą aktywny tryb życia – opowiada mama dziewczynek Magdalena. Kolarstwo górskie z pewnością jest czymś rozwijającym, fantastycznie zespalającym z przyrodą i wspaniałym sposobem na rodzinny odpoczynek – dodaje. Wysiłek fizyczny wpływa również pozytywnie na wyniki w nauce, bowiem obie są lauratkami stypendiów naukowych.

Liliana chciałaby w przyszłości prowadzić szkolenia rowerowe, natomiast marzeniem Hani oprócz studiowania medycyny jest start na Igrzyskach. – Najlepszym powiedzeniem sportowym, które napędza moją pasję do marzeń jest “jeśli nie wygram w swoim umyśle zanim stanę na starcie, w tym momencie przegrywam” – mówi Hania.

RED/ Magdalena Kozdraś

Zobacz inne

Więcej w Sport