Zamknij

Skra, Głoguś, Mikrus, Vega to nowe imiona młodych sokołów z głogowskiego komina w Hucie Miedzi "Głogów"

13:50, 11.06.2019 Wojtek Olszewski Aktualizacja: 14:40, 11.06.2019
Skomentuj

Skra, Głoguś, Mikrus, Vega to tegoroczne imiona młodych sokołów z głogowskiego komina w Hucie Miedzi "Głogów". Właśnie zakończył się konkurs. Wpłynęły 73 propozycje: w tym 47 r imion męskich i 51 imion żeńskich. Na najciekawsze propozycje oddano 424 głosów. Autorzy najciekawszych imion zostali nagrodzeni przez KGHM. I oto poznaliśmy wyniki, o których informuje Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół".

Organizacja ta opiekuje się sokołami w całej Polsce, niektóre gniazda można oglądać na żywo w internecie. Te znajdujące się na kominie w Hucie Miedzi "Głogów" znajdziecie tutaj:
http://webcam.peregrinus.pl/pl/glogow-kghm-podglad

A głogowskie sokoły mają już kilkuletnią historię. Pierwszego sokoła wędrownego w Hucie Miedzi "Głogów" zauważono 9 marca 2007 roku. Kilka dni z rzędu przesiadywał na instalacjach na terenie HMG II. Rok później znaleziono dorosłą samicę sokoła wędrownego, która uległa wypadkowi podczas polowania. Wtedy też znaleziono jej gniazdo i jaja na kominie HMG II tzw. koniczynce i w ramach akcji ratowania "hutniczych" sokołów podjęto decyzję o zamontowaniu platformy lęgowej na jednym z kominów huty. Wykluły się tam się 3 młode ptaki. I tak co roku w Hucie Miedzi "Głogów" w platformie lęgowej na słynnej już "koniczynce" przychodzą na świat kolejne pokolenia sokolich piskląt. Są obrączkowane, wyposażane w nadajniki pozwalające śledzić ich losy. Huta Miedzi Głogów poprzez ochronę stanowiska lęgowego sokołów wędrownych bierze czynny udział w ratowaniu tych pięknych i rzadkich ptaków. Od 2011 roku, gdy KGHM Polska Miedź S.A. umożliwiła zamontowanie kamer możemy oglądać transmisje z życia sokolej rodziny online. A swoistą tradycją stało się nadawanie imion kolejnym pokoleniom z "koniczynki".

Stowarzyszenie"Sokół" zaprasza do podglądania ptaków i wpłacania datków na działalność. - Corocznie staramy się obrączkować młode sokoły we wszystkich znanych nam gniazdach. Z kilku z nich prowadzimy na żywo transmisję. Od 2010 roku wypuściliśmy 700 młodych sokołów. W tym czasie, dzięki tym reintrodukcjom, w naturze wykluło się już ponad 400 młodych sokołów. Wypuszczamy kolejne 80 małych sokołów, Chcemy dalej prowadzić transmisję na żywo. Aby to zrealizować, niezbędne są pieniądze. Brakuje nam jeszcze na ten rok 323 000 zł - informują działacze "Sokoła".

Dobrowolne datki można wpłacić przez internet https://ssl.dotpay.pl/t2/?id=287457&waluta=PLN&lang=pl&opis=Darowizna%20dla%20Stowarzyszenia%20na%20Rzecz%20Dzikich%20Zwierz%C4%85t%20SOK%C3%93%C5%81

(Wojtek Olszewski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%