Dzieje sięGłogów

Skutki ostatnich ulew – wody w Odrze wezbrane, ale nie jest groźnie1 min na czytanie

Skutki ostatnich ulew - wody w Odrze wezbrane, ale nie jest groźnie

Opady deszczów w ostatnim czasie sprawiły, że spoglądaliśmy z niepokojem na stan wód w Odrze. Rzeka przekraczała w górnym biegu stany ostrzegawcze i rodziło się pytanie, czy zagrożenie powodzią nie jest realne. Kulminacja fali wezbraniowej miała przejść w okolicach 25 maja.

W czwartek o godz. 6 stan Odry w rejonie Głogowa wynosił 280 cm. A to oznacza, że zagrożenia nie ma i, że jak twierdzą znawcy, już nie będzie.

Radoxim 5

280 cm to jest 120 cm poniżej stanu ostrzegawczego (400 cm) i 170 cm poniżej stanu alarmowego (450 cm). Ulewy w naszym rejonie się kończą, prognozy są takie, że w czwartek już nie będzie mocno padało. A to z kolei oznacza, że w naszym rejonie nie ma i nie będzie żadnego zagrożenia powodziowego – poinformowano nas w wydziale zarządzania kryzysowego w starostwie powiatowym w Głogowie.

Jak się ocenia, Odra na terenie naszego powiatu aż do Wrocławia znajduje się w strefie stanów średnich, natomiast powyżej Wrocławia w strefie stanów wysokich. Przy samej granicy z Czechami trzy wodowskazy przekroczyły stan ostrzegawczy. Lecz jest to daleko od nas i – jak wspominaliśmy – ulewy się skończyły.

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się