Dzieje sięGłogówKoronawirus

Sławomir Majewski: Szykujemy się na wzrost bezrobocia. Trzeba pomóc przedsiębiorcom2 min na czytanie

Sławomir Majewski: Szykujemy się na wzrost bezrobocia. Trzeba pomóc przedsiębiorcom

– Ludzie potrzebują naszej pomocy – mówi nam Sławomir Majewski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Głogowie, który dodaje, że już można zauważyć wzmożoną rejestrację. – Staramy się to robić przede wszystkim przez internet lub telefonicznie – nie ukrywa.

Nadal bezrobotni wysyłani są na staże lub prace interwencyjne – to się nie zmieniło. Ci, którzy w planach mieli założenie własnej działalności gospodarczej, to też to zrobili. Otrzymali również dotacje. Przed nimi jednak prawdziwa próba, bo w okresie zagrożenia koronawirusem muszą utrzymać firmy przez najbliższe kilkanaście miesięcy, aby tych pieniędzy po prostu nie zwracać.

– Co będzie dalej? Sytuacja jest bardzo dynamiczna i zmienia się z dnia na dzień. Spodziewamy się spowolnienia gospodarczego. Chociaż my jesteśmy inaczej ulokowani – naszym motorem napędowym jest KGHM. Mimo to niestety szykujemy się na wzrost bezrobocia – dodaje Majewski. W pierwszej kolejności bezrobotni otrzymają zasiłki, później będą mogli liczyć na aktywizację na rynku pracy.

Jak pomóc małym i średnim przedsiębiorcom? Pracodawcy zapowiadają, że nie da się uniknąć oszczędności. A co za tym idzie jedni stracą pracę, inni będą zarabiać mniej. Stanęła branża gastronomiczna, budowlana, transportowa.

Dyrektor przypomina, że rząd pracuje nad tzw. „Planem Marshalla”, który ma pomóc polskiej gospodarce. – Potrzebne jest realne wsparcie państwa. Należy obniżyć podatki i czynsze. Przesunąć w czasie spłaty kredytów. Muszą się znaleźć środki na opłacenie, choć w części, poborów i ich pochodnych. Możliwości jest dużo, ale trzeba opracować sensowny program – zaznacza. W przeciwnym razie skończyć może się to poważnymi problemami – nawet bankructwami wielu przedsiębiorstw, bo przecież nikt nie wie, jak długo może potrwać kryzys.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się