Zamknij

Słów kilka o pierwszych pociągach w Głogowie

17:02, 23.09.2019 Mateusz Komperda Aktualizacja: 17:02, 23.09.2019

Wszystko zaczęło się w 1844 roku. Wówczas Dolnośląskie Towarzystwo Kolei Bocznej (Niederschlesische Zweigbahn-Gesellschaft) rozpoczęło gromadzenie kapitału koniecznego do budowy trasy kolejowej i jeszcze w miesiącach letnich tego samego roku, w pierwszych miejscach przyszłej linii, rozpoczęto prace budowlane.

Następnie 26 lipca 1846 roku, wykonując jazdę próbną, trasę z Żagania do Głogowa przebył pierwszy pociąg. Kilka miesięcy później - 1 października zorganizowano przejazd specjalnego pociągu na całej trasie z Głogowa do Jankowej Żagańskiej (długość 71 km). Jako pasażerowie, w podróż pociągiem wyruszyli akcjonariusze spółki budującej linię, osoby wspomagające inwestycję, oficjele miejscy oraz trzech najstarszych mieszkańców Głogowa. Miesiąc później, po nowej linii kursowały już planowe pociągi. Mimo, że początkowo ruch na linii był nieznaczny - kursowały zaledwie dwie pary pociągów na dobę, to z czasem kolej ta połączyła Głogów z magistralnymi liniami kolejowymi, które także w 1846 roku połączyły Górny Śląsk oraz Wrocław z Berlinem i Dreznem.

W 1857 roku trasa kolejowa Jankowa Żagańska - Żagań - Głogów została przedłużona do Leszna, przez które przebiegała już linia kolejowa z Wrocławia do Poznania. Kolejnym krokiem było połączenie Głogowa żelaznymi szlakami z Wrocławiem, Legnicą i Frankfurtem nad Odrą. W następnych latach nasze miasto uzyskało jeszcze kilka kolei znaczenia lokalnego. Na interesującej nas trasie w kierunku do Żagania, jednotorowa początkowo linia, została rozbudowana o drugi tor. Spadek znaczenia tego odcinka rozpoczął się już po I wojnie światowej, kiedy Leszno i Poznań znalazły się w granicach odrodzonej Polski. Natomiast po II wojnie światowej, przesuniętej na zachód Polsce, przypadł cały ten odcinek kolei. Z powodu zmian geopolitycznych, ruch na tej trasie z miastami, które znalazły się w NRD praktycznie zamarł. Do końca lat osiemdziesiątych XX wieku z Żagania w kierunku wschodnim często przemierzały pociągi wojskowe, jednak po 1989 roku, również i te transporty ograniczono do minimum. Od 1 października 2002 roku, z Żagania do Głogowa przestały kursować pociągi osobowe.

Prawie już trzy lata temu minęło 170 lat, odkąd do Głogowa przyjechał pierwszy pociąg. Z okazji tej rocznicy Towarzystwo Ziemi Głogowskiej zorganizowało szereg imprez związanych z koleją. Obok wernisaży wystaw, główną atrakcją był przyjazd pociągu retro.
Dariusz A. Czaja (Towarzystwo Ziemi Głogowskiej)

(Mateusz Komperda)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%