Dzieje sięGłogów

SM Nadodrze: Drożeje ciepło i odbiór śmieci3 min na czytanie

Spółdzielnia dostarczy rozliczenie kosztów ogrzewania za ubiegły sezon

Do mieszkańców SM Nadodrze wysyłane są zawiadomienia o wysokości opłat za mieszkanie, które będą obowiązywać od 1 lipca tego roku. Zmiany stawek są podyktowane kolejnymi podwyżkami taryf za energię cieplną i podgrzanie wody oraz zmianami w opłatach za gospodarowanie odpadami. – Oba te składniki, choć niezależne od spółdzielni, wchodzą w skład opłaty za mieszkanie – podkreśla Mateusz Kowalski, rzecznik prasowy spółdzielni.

Rok temu inflacja wynosiła 4,5 proc. i wydawało się, że w porównaniu z poprzednimi latami, jest wysoka. – Dzisiaj mamy wskaźnik inflacji w wysokości 13,9 proc. (dane z maja 2022 r.) i zapowiedzi, że to nie koniec – dodaje. Skutki wysokiej inflacji odczuwają tam na każdym kroku, a szczególnie w dziedzinie energetyki i paliw. – W ubiegłym roku kupowaliśmy 1 GJ energii cieplnej za ok. 60 zł. Obecnie – na początku nowego sezonu grzewczego – zakup energii cieplnej wymaga wydania 120 zł za 1 GJ. Mamy więc wzrost o 100 proc. W porównaniu do innych sposobów ogrzewania wzrost cen energii w naszym przypadku wygląda i tak korzystnie, bo cena węgla wzrosła o ok. 200 proc., a ekogroszku o ponad 150 proc. – wyjaśnia, że do tego dochodzi fakt, że odbiorcy ciepła nie mają możliwości negocjowania cen ciepła z dostawcą, ponieważ bazuje on na taryfach zatwierdzanych przez Urząd Regulacji Energetyki. – W takiej sytuacji mocno stawiamy na działania umożliwiające ograniczenie zużycia ciepła w naszych budynkach – mówi.

Radoxim 5

Te działania energooszczędne (termomodernizacja budynków, hydrauliczne zrównoważenie przepływu w instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, montaż zaworów termostatycznych, izolacja instalacji c.o. i ciepłej wody, montaż zaworów regulacyjnych na cyrkulacji c.w., wymiana okien, automatyka pracy węzłów cieplnych) przyniosły wymierny skutek. – W latach 90. nasza Spółdzielnia miała u dostawcy ciepła zamówione 96 MW energii na rok, w celu zapewnienia właściwego komfortu cieplnego i zużywaliśmy 550 tysięcy GJ energii w sezonie grzewczym. Dzisiaj mamy zamówione 56 MW/rok i zużywamy około 400 tysięcy GJ w sezonie. Oznacza to redukcję zużycia ciepła o ok. 20 procent – wyjaśnia.

– Pomimo tak znacznego obniżenia zużycia, w obecnych warunkach „szalejących” kosztów energii, zmuszeni jesteśmy do podniesienia zaliczek na poczet c.o – zapowiada. Szczegółowe dane na ten temat: TUTAJ.

Są też nowe stawki opłat za gospodarowanie odpadami. Podczas sesji rady miejskiej w Głogowie, która odbyła się 31 maja, zatwierdzono zmiany w opłatach za odbiór odpadów. Na podstawie nowej uchwały od 1 lipca głogowian czeka podwyżka. W zależności od liczby osób zamieszkujących lokal, podwyżka wyniesie od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych.

Po wprowadzonych zmianach opłata za wywóz odpadów w Głogowie będzie naliczana od każdej osoby. Zgodnie z uchwałą w przypadku nieruchomości mieszkalnych, ustala się zróżnicowaną miesięczną stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w zależności od liczby mieszkańców zamieszkujących nieruchomość: 32 zł za każdego mieszkańca, jeśli nieruchomość/lokal zamieszkuje od 1 do 3 osób. 31,00 zł za każdego mieszkańca, jeśli nieruchomość/lokal zamieszkują 4 osoby. 27 zł za każdego mieszkańca, jeśli nieruchomość/lokal zamieszkuje 5 osób. 24 zł za każdego mieszkańca, jeśli nieruchomość/lokal zamieszkuje 6 osób. 22 zł za każdego mieszkańca, jeśli nieruchomość/lokal zamieszkuje 7 i więcej osób.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się