Dzieje sięGłogów

Spadła liczba świadczeń głogowskiego szpitala w porównaniu do zeszłego roku2 min na czytanie

Strażacy rozkładają namiot przy szpitalu. To będzie zewnętrzna izba przyjęć

O 20 – 25 proc. spadła liczba świadczeń głogowskiego szpitala w porównaniu do zeszłego roku – wynika ze sprawozdania złożonego przez prezesa Głogowskiego Szpitala Powiatowego Edwarda Schmidta, który porównał ten rok do zeszłego. – Wykonujemy 20 proc. świadczeń mniej, a nawet 25 proc. w lecznictwie ambulatoryjnym. Podobnie się to kształtuje we wszystkich szpitalach na terenie kraju, a wynika z sytuacji epidemiologicznej – wyjaśnia Edward Schmidt.

Ze sprawozdania wynika, że bardzo zmalały przyjęcia na przykład na oddziale wewnętrznym – było ich o prawie 400 mniej. Na chirurgii ogólnej około 200, podobnie na oddziale pediatrycznym. Hospitalizacji stacjonarnych w 2020 roku było do końca września 7 tys. 603 podczas gdy w 2019 r. 9 tys. 243. Na szpitalnym oddziale ratunkowym przyjęto aż prawie 3 tys. 600 pacjentów mniej. Za to więcej pacjentów było na szpitalnej psychiatrii.

Poradnia Zdrowia Psychicznego udzieliła 2 tys. 808 porad, o 200 więcej. Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci udzieliła porad 445, gdy rok wcześniej 423. Natomiast Poradnia Leczenia Uzależnień dla Dzieci porad miała 277, gdy rok wcześniej było ich zaledwie 129. Znacznie spadła liczba przyjęć w pozostałych poradniach, na przykład w poradni chirurgii ogólnej o ok. 1 tys. Drastycznie spadły przyjęcia w poradni rehabilitacyjnej – z prawie 900 do zaledwie 276. Mniej pacjentów przyjęto na pomocy wieczorowej – tylko 14 tys. 733, gdy rok wcześniej w tym okresie 22 tys. 771.

Wszystkiego przeprowadzono mniej – tomografii, gastroskopii, kolonoskopii. Jedynie poradnia podstawowej opieki zdrowotnej przyjęła pacjentów więcej – w 2019 roku 3 tys., a w 2020 już prawie 4 tys. 700. Myślę, że jeszcze przez rok lub nawet dwa nie będziemy mogli w takim tempie i w takiej ilości jak w poprzednich latach przyjmować pacjentów – ocenił Edward Schmidt.

Od 19 października decyzją wojewody szpital stał się szpitalem tzw. drugiego poziomu zabezpieczenia, czyli powstał w nim oddział do walki z covidem. Zorganizowano na nim 39 łóżek dla pacjentów covidowych, w tym są dwa z respiratorami. Decyzją ministra szpital głogowski został uznany za węzłowy w kwestii szczepień pierwszego etapu przeciwko coronawirusowi – czyli dla pracowników medycznych, placówek opiekuńczych i sanepidu. – Będziemy wykonywali te szczepienia w pierwszej połowie stycznia. Tworzymy trzy zespoły, które będą szczepiły. Jesteśmy w stanie zaszczepić ok. 90 pacjentów dziennie – poinformował prezes.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się