Muzeum Archeologiczno-Historyczne zastosowało kolejne ułatwienie dla zwiedzających osób z niepełnosprawnością. Kilka miesięcy temu MAH zaopatrzyła się w pętle indukcyjne (takie, jak w urzędzie. O tym pisaliśmy TUTAJ), dzięki którym użytkownicy aparatu słuchowego mogą łatwo porozumieć się z pracownikami placówki. Za to ostatnio w muzealnych pomieszczeniach pojawiły się oznaczenia w alfabecie Braille’a.
– Tytflomapa to nic innego jak mapa, którą można czytać za pomocą zmysłu dotyku. W przypadku MAH są to przestrzenne plany wszystkich muzealnych kondygnacji, do których dostęp mają zwiedzający – informuje Maciej Iżycki z głogowskiego muzeum – Opisują one rozkład pomieszczeń, to gdzie znajdują się schody lub inne elementy mogące utrudniać poruszanie się osobom niewidomym i słabowidzącym – dodaje.
Przez projekt „Kultura bez barier”, realizowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, MAH pozyskało w 2022 r. ponad 164 tys. złotych. Dzięki temu możliwe jest dostosowywanie muzeum dla osób z szczególnymi potrzebami, które mogą teraz bez przeszkód zwiedzać Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie.
RED