Zamknij

Sposób działania konta oszczędnościowego

12:00, 23.06.2021 Jakub Grzywaczyk Aktualizacja: 15:05, 01.09.2021
Skomentuj

Konto oszczędnościowe jest dobrym wyborem w sytuacji, gdy chcemy w prosty sposób odkładać pieniądze i jednocześnie czerpać z tego zyski. W przeciwieństwie do trzymania pieniędzy w gotówce lub na zwykłym koncie bankowym, konta oszczędnościowe pomagają zwiększyć zasób naszych środków. Może być to jeden ze sposobów na zapewnienie sobie bezpieczeństwa finansowego. Stanowią też doskonały rodzaj motywacji do oszczędzania pieniędzy na konkretny cel.

Konta oszczędnościowe - sposób działania

Działanie konta oszczędnościowego nie jest skomplikowane. Banki oferują różne wysokości stawek oprocentowania, z którymi możemy w łatwy sposób się zapoznać i dokonać właściwego wyboru: www.bankowe-konto.pl. Środki, które wpłacamy na konto, będą podlegać oprocentowaniu według stawki zaproponowanej przez bank. W taki sposób, dzięki zwykłemu posiadaniu pieniędzy na koncie oszczędnościowym, możemy osiągać zyski. Kwota, którą zdecydujemy się wpłacić, nie musi być duża - już od najmniejszych wpłat całość środków będzie zwiększać się o określony procent.

Pieniądze z konta oszczędnościowego mogą być wypłacone w wybranej przez nas chwili, a wpłaty na konto nie muszą być regularne. W dowolnym momencie możemy zdeponować wybraną ilość środków i powiększyć zasób pieniędzy w banku. Warto również przy wyborze zwrócić uwagę, czy bank nie nalicza dodatkowej prowizji, jeżeli dokonujemy z konta większej liczby przelewów w ciągu miesiąca.

Od konta oszczędnościowego należy odróżnić lokatę. W przypadku lokaty wpłacone środki są na pewien czas zamrożone przez bank i nie ma możliwości skorzystania z nich w tym okresie, poza wyjątkowymi sytuacjami określonymi w umowie. Konto oszczędnościowe charakteryzuje się większą elastycznością i swobodą dysponowania pieniędzmi.

Rodzaje kont oszczędnościowych

Każde konto opiera się na tych samych ogólnych zasadach, jednak w zależności od propozycji danego banku będą występować między nimi pewne różnice. Z tego powodu, abyśmy byli w pełni usatysfakcjonowani, warto dokonać porównania i przeanalizować oferowane przez banki konta oszczędnościowe.

Podstawową różnicą pomiędzy różnymi ofertami będzie wysokość oprocentowania. Najlepiej skorzystać z takiego konta, które będzie je miało na jak najwyższym poziomie. Często występują sytuacje, że określone oprocentowanie dostępne jest dla nas jedynie przez kilka miesięcy od otwarcia konta, a następnie zostaje zmniejszone. Może to obniżać atrakcyjność danej oferty. W pewnych przypadkach bank może również wymagać, aby na koncie cały czas znajdowała się minimalna ilość środków. Jeżeli jej nie zapewnimy, mogą zostać naliczone dodatkowe opłaty.

Ważnym aspektem może być również funkcjonalność konta oferowana przez bank, taka jak łatwy dostęp do środków przez internet czy aplikację mobilną na telefon. W dzisiejszych czasach w ogromnej większości przypadków banki oferują bezpośrednią możliwość korzystania z takich usług.

Promocje i bonusy

Analizując konta oszczędnościowe, znajdziemy liczne zachęty w postaci różnorodnych promocji i bonusów proponowanych przez banki. Może to być wyższe oprocentowanie przez pewien okres od założenia konta czy bonus za utrzymywanie większego salda środków. Jeżeli klient posiada w tym samym banku zwykłe konto osobiste, to często może liczyć na wyższe oprocentowanie przy założeniu konta oszczędnościowego. Warto więc zwracać uwagę na szczegóły oferowanych kont oszczędnościowych i skorzystać z rankingów, aby dokonany wybór był dla nas korzystny.

(Jakub Grzywaczyk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%