Dzieje sięGłogów

Sprawdź, co zmienia się już od niedzieli! Luzowania obostrzeń ciąg dalszy2 min na czytanie

Sprawdź, co zmienia się już od niedzieli! Luzowania obostrzeń ciąg dalszy

Premier Mateusz Morawiecki i Minister Zdrowia Adam Niedzielski wczoraj ogłosili dalszy kalendarz luzowania obostrzeń. Pierwsze zmiany już 13 czerwca czyli w najbliższą niedzielę. Od tego dnia otwarte będą strefy gastronomiczne m.in. w kinach, teatrach, na koncertach oraz w innych instytucjach kultury i rozrywki, a w kościołach będzie mogła przebywać maksymalnie połowa wiernych – choć co to właściwie znaczy, wcale nie jest takie jasne

Jak wyjaśniał w ubiegłym roku ks. Tomasz Wojtal – rzecznik metropolity katowickiego, “oznacza to, że w kościele, w którym zazwyczaj po przeliczeniu wszystkich miejsc siedzących i stojących może przebywać 300 wiernych, według nowych regulacji we mszy św. może uczestniczyć maksymalnie połowa tej liczby”, ale kto i jak przelicza “wszystkie miejsca” wciąż nie bardzo wiadomo. 

Od 26 czerwca w siłowniach, klubach fitness, kasynach, obiektach handlowych, placówkach pocztowych, bibliotekach, na targach, konferencjach, wystawach i w salach zabaw będzie mogła przebywać 1 osoba na 10 m kw. A w wesołe miasteczkach, kinach, teatrach i restauracjach, tak jak i w kościołach – maksymalnie 75 proc. obłożenia. 

Podobnie będzie w hotelach, ale do tego limitu nie będą się liczyły dzieci do 12 roku życia, a na widowniach obiektów sportowych będzie mogło zasiąść maksymalnie 50 proc. kibiców. Limity wskazane przez premiera i ministra nie dotyczą osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19. 

Na dyskotekach będzie mogło się bawić 150 osób. Imprezy i spotkania organizowane na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej – bez zmian, czyli również maksymalnie 150 osób. Podobnie jak zgromadzenia – tu także maksymalnie 150 osób, a w transporcie zbiorowym dopuszczalne będzie 100 proc. obłożenia, ale pasażerowie muszą mieć maseczki zakrywające usta i nos.

Wprowadzone zasady mają obowiązywać do końca wakacji. Harmonogram może być jednak korygowany w oparciu o aktualne dane epidemiczne oraz statystyki szczepień. Pozostałe zasady nie ulegają zmianie.

O tym, że epidemia ewidentnie gaśnie, na przykładzie naszego powiatu, twardych danych i liczb pisaliśmy TUTAJ. PRZECZYTAJ!

RED

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się