Artykuł Informacyjny

Squid Game – nowy hit Netfliksa3 min na czytanie

Squid Game - nowy hit Netfliksa

Tak samo jak się przyzwyczailiśmy, że kasyno rozdaje nam spiny na jednoręki bandyta, tak samo na platformie Netflix mamy do czynienia z wieloma nowościami, o których jest głośno. Do tej pory sporo mówiło się o The Dark, Stranger Things czy Wiedźminie. We wrześniu na platformie jednak pojawił się Squid Game, czyli nowy hit prosto z Korei.

Kino koreańskie górą

Nie da się ukryć, że w ostatnim czasie kino koreańskie staje się niezwykle popularne na świecie. W 2020 roku wielkim wygranym Oscarów okazał się Parasite. Zdobył on aż 4 statuetki, w tym dla filmu roku, reżysera. W 2021 roku z kolei jednym z faworytów do nagród było Minari, które nominowano do Oscarów w 6 kategoriach, a ostatecznie film zdobył nagrodę dla najlepszej aktorki drugoplanowej. To tylko pokazuje, że kino koreańskie jest nie tylko popularne, lecz i nagradzane. Już kilka lat wcześniej na ekranach kin pojawił się Train to Busan, który wyznaczył trend na nowe filmy o zombie. Zaczęło powstawać coraz więcej filmów i seriali, które wykroczyły poza koreański rynek. Pomógł w tym choćby Netflix, który zamawia wiele produkcji z tamtego regionu. Dziś na platformie możemy oglądać takie filmy i seriale jak: Alice in Borderland, Sweet Home, Space Sweepers, Alive, Kingdom. Teraz dołącza do nich Squid Game.

O czym jest Squid Game?

Omawiana produkcja to tegoroczny serial o bardzo intrygującej i zaskakującej fabule. Jego główną postacią jest nieudacznik Seong Gi-hun, który mieszka z matką, a przy tym ma mnóstwo długów. Nie układają mu się relacje z córką, ma problem ze znalezieniem pracy. Pewnego dnia spotyka mężczyznę, który proponuje mu wzięcie udziału w nietypowym turnieju. Dzięki niemu można pozbyć się długów. Choć Seong Gi-hun jest początkowo sceptycznie do tego nastawiony, to jednak decyduje się na udział. Po wejściu do vana zostaje uśpiony, a następnie budzi się w wielkim pomieszczeniu pełnym innych osób. Łącznie jest tu ponad 450 innych graczy. Okazuje się, że każdy z nich ma długi lub znajduje się w trudnej sytuacji. Do pomieszczenia wchodzą mężczyźni w maskach i oznajmiają warunki turnieju. Uczestnicy wezmą udział w 6 prostych grach, a zwycięzcy będą mogli liczyć na fortunę. Podekscytowani gracze biorą zatem udział w pierwszej zabawie, która ku ich przerażeniu okazuje się śmiertelną rozgrywką. Wkrótce każdy z nich będzie musiał podejmować trudne decyzje, szukać sojuszników.

Skąd ten sukces?

Squid Game to serial, który od samego początku zaskakuje. Najpierw pokazuje nam nieco głównego bohatera, by potem przejść do śmiertelnej zabawy. Osoby, które nie widziały zwiastuna, mogą być nieźle zaskoczone. Produkcja ta przypomina połączenie japońskich teleturniejów z krwawą rozrywką dla milionerów. Mamy tu zarysowane różne postaci, wśród których są młode dziewczyny, starszy mężczyzna, kryminaliści, jak i szereg mniej lub bardziej ważnych dla widza osób. Każda kolejna gra wzbudza w widzu ciekawość, jak i napięcie, gdyż obserwujemy, którym bohaterom uda się przeżyć. Ponadto dzięki postaci policjanta, który przeniknął na turniejową wyspę, możemy od środka poznać kulisy gier, organizacji, która stoi za tym. W pewnym sensie utożsamiamy się z wybranymi osobami, kibicujemy im bądź też czekamy na ich porażkę.

Serial ma 9 odcinków, z czego prawie każdy trwa około 50 minut. Zakończenie sugeruje, że może dojść do drugiego sezonu, tym bardziej, że Squid Game stał się światowym fenomenem.

Zobacz inne