Dzieje sięFotoGłogów

Stan alarmowy może utrzymać się jeszcze kilka dni. Jutro fala kulminacyjna2 min na czytanie

Stan alarmowy może utrzymać się jeszcze kilka dni. Jutro fala kulminacyjna 4

Na placu festynowym zatopiło ławki ustawione tuż przy brzegu Odry. Podtapia ogród, który powstał tuż obok. Wędkarze z uwagą obserwują to, co się dzieje. Przypominają, że już wiosną doszło do podobnej sytuacji, kiedy Odra nagle przybrała. – Ale nie była tak wysoka – wspominają. We wtorek (20.10.) o godz. 7.30 stan Odry wynosił już 540 cm. To znacznie powyżej stanu alarmowego, który wskazuje 450 cm. A to nie koniec, bo w środę (21.10.), w godzinach popołudniowych, należy spodziewać się drugiej fali kulminacyjnej.

– Wody może być więcej o 10-20 cm – przewiduje Stanisław Kawęcki wydziału zarządzania kryzysowego w starostwie powiatowym. Stan Odry określa na razie jako „w miarę bezpieczny”. – Gdyby poziom wody w Odrze podniósł się do 600 cm wtedy moglibyśmy mówić o jakimś niebezpieczeństwie – dodaje. Choć nie ukrywa, że już teraz, zdarzają się przesiąki na wałach. – Podmywane są pola, łąki, nieużytki – wymienia Kawęcki.

Radoxim 5

Wysoki stan Odry może mieć pozytywny wpływ na poziom wód gruntowych. – W ostatnich latach zmagaliśmy się z suszą, ale ostatnie miesiące są dobre, bo występują opady deszczu, ale też wody w rzekach nie brakuje – zaznacza.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się