Dzieje sięGłogów

Stop agresji na drodze! Policja apeluje o rozwagę1 min na czytanie

Akcja "SMOG" na drogach powiatu głogowskiego. Policja kontroluje stan techniczny samochodów

Jak podkreślają policjanci najczęstszymi przejawami agresywnego zachowania na drodze jest m.in. używanie sygnału dźwiękowego oraz świateł drogowych niezgodnie z przepisami, jazda „zderzak w zderzak” mająca na celu wymuszenie zwiększenie prędkości lub zjechanie na pobocze, niestosowne gesty, używanie słów wulgarnych, utrudnianie włączenia się do ruchu, korzystanie podczas jazdy z telefonu komórkowego, ruszanie z piskiem opon lub gwałtowne hamowanie.

– Trudno jednoznacznie wskazać co kieruje osobami, które w taki sposób zachowują się na drodze. Najczęściej agresja ma inne przyczyny a zachowanie innych użytkowników ruchu drogowego, to tylko katalizator, który wywołuje reakcję – agresję i chęć udowodnienia wyższości. Agresor zapomina przy tym, że każdy kierujący czy pieszy jest równoprawnym użytkownikiem drogi. Obowiązują ich te same przywileje jak również obowiązki uregulowane przepisami kodeksu drogowego. Żaden z nich nie jest „szeryfem”, który ma prawo samodzielnie wymierzać sprawiedliwość na drodze – wyjaśnia Bogdan Kaleta, oficer prasowy głogowskiej policji.

I przypomina, że każdego uczestnika ruchu drogowego obowiązują takie same prawa. – Każdy kierowca musi przestrzegać przepisów w takim samym zakresie bez względu na posiadane umiejętności czy predyspozycje do kierowania pojazdami. Kierowcy, którzy  „wymierzają” sprawiedliwość samodzielnie, mogą się narazić na odpowiedzialność karną – dodaje.
RED

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się