Dzieje sięFotoGłogów

„Strachy na lachy”. Kolejne spotkanie w ramach Zimy w Twierdzy4 min na czytanie

„Strachy na lachy”. Kolejne spotkanie w ramach Zimy w Twierdzy 5

„Strachy na lachy” – Czwarty dzień spotkań Trzynastego w czwartek (13.02.) organizatorzy corocznych spotkań z cyklu „Zima w Twierdzy” zabrali zainteresowanych w podziemia znajdujące się przy głogowskiej uczelni PWSZ. W czasach II Wojny Światowej funkcjonował w zwiedzanej kazamacie szpital podziemny.

Na co dzień schron jest niedostępny, dlatego uczestnicy wycieczki mieli doskonałą okazję, aby móc obejrzeć katakumbę na własne oczy – przede wszystkim uderzyła nas estetyka, że jest tam fajnie czysto.

– Urodziłem się w Głogowie, ale obecnie od 25 lat mieszkam w Szczecinie. Przyjechaliśmy na ferie do rodziców, i dowiedzieliśmy się, że istnieje taka możliwość zwiedzania. Pomimo tego, że się tutaj urodziłem, to nie znałem tych miejsc. Znałem historię parku, kościoła Bożego Ciała, często przechodziłem tutaj, ale człowiek przyzwyczajony do znajomego widoku nie ma świadomości o istnieniu takich miejsc – mówi Grzegorz.

Młodsi uczestnicy o wydarzeniu dowiedzieli się od swojej nauczycielki. Wiedzeni ciekawością dawnych czasów naszego miasta, przyszli posłuchać krótkiej lekcji historii.

– Chciałem przekonać się, czy bunkry, które znam ze szkoły rzeczywiście wyglądają w taki sam sposób. Okazuje się, że na żywo jest ciekawiej, bo czuje się klimat, chociaż przeszkadzał mi specyficzny zapach w środku, mówi Jakub. Pani Celina, która mieszka w Głogowie od 1949 roku miała zupełnie inne wyobrażenie o podziemiu. Wyrażałam sobie sale, a tu są same korytarze i przejścia – dodaje.

O wzgórzu Uhligsberg, które powstało na przełomie XIX – XX wieku opowiadał Domin Jeton. Było to miejsce rekreacji, spotkań dla zakochanych,. Miejsce wyglądało pięknie, były alejki, ławki, ścieżki spacerowe, na górze znajdował się punkt widokowy. Wzgórze nazwano od nazwiska miejskiego architekta Uhligsberg. Wzgórze rozebrano ponieważ była potrzebna ziemia do zasypywania fosy. A już jutro (14.02.) kolejny dzień z ,, Zimą w twierdzy” .
RED

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się