Zamknij

Światowy Dzień Wody - kilka słów o studiach głębinowych

08:48, 22.03.2022 Jakub Grzywaczyk Aktualizacja: 08:48, 22.03.2022
Skomentuj

Woda jest niezbędna do funkcjonowania - pozwala ona na egzystencje wszystkich organizmów żywych, a także na nawadnianie pól i funkcjonowanie zakładów przemysłowych. Dlatego tak ważne jest, żeby dbać o zasoby wody pitnej. 22 marca przypada Światowy Dzień Wody. W tym roku wydarzenie to obchodzone jest pod hasłem: wody podziemne - uwidocznij niewidzialne. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Głogowie korzysta z wód głębionych.

Wśród wód podziemnych wyróżniamy trzy rodzaje: gruntowe, wgłębne oraz głębinowe. Wszystkie te wody nadają się do celów spożywczych i w procesie uzdatniania potrzebne jest zdecydowanie mniej etapów, niż w przypadku korzystania z wód powierzchniowych. Wody pozyskiwane z rzek i jezior narażone są na więcej zagrożeń w postaci czynników bakteriologicznych i chemicznych. W Głogowie korzystamy z ujęcia głębinowego.

Miasto zaopatrywane jest w wodę z ujęcia w Serbach, które powstało w 1984 roku. Na jego terenie znajduje się 18 studni głębinowych. - Nasza woda w pierwszym etapie przechodzi proces napowietrzania i filtracji, a następnie podlega dezynfekcji promieniami UV. Warto wiedzieć, że dezynfekcja poprzez lampę UV jest całkowicie bezpieczna, jest to proces fizyczny, który nie wprowadza żadnych środków chemicznych i nie zmienia smaku oraz zapachu wody. Ten ostatni etap wykonujemy profilaktycznie, bo tak naprawdę woda z naszych studni jest czysta bakteriologicznie. Mamy taką wiedzę, bo woda surowa jest badana przez nasze laboratorium trzy razy w tygodniu- mówi Grzegorz Hoffa, kierownik Wydziału Wody w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Głogowie.

Dodatkowo nad jakością głogowskiej wody czuwają małże oraz wspomniane już akredytowane laboratorium. - Pierwszymi testerami wody w głogowskim PWiK są małże. Pracują tu przez trzy miesiące. Po tym czasie znów wracają do swojego środowiska naturalnego. Jednorazowo naszą wodę testuje osiem małż. Te małe mięczaki są bardzo wybredne jeżeli chodzi o środowisko, w którym żyją. Najlepiej czują się w wodach czystych. Jeśli ich środowisko jest zanieczyszczone, to zamykają się w skorupce. Jeżeli trzy małże zamkną się jednocześnie, to system biomonitoringu zaalarmuje o zanieczyszczeniu wody. Jednak od początku funkcjonowania tego systemu nie doszło jeszcze do takiej sytuacji - mówi Magdalena Ruta, specjalistka do spraw promocji w PWiK w Głogowie. Oprócz tego głogowska woda spełnia wszystkie rygorystyczne normy dla wód pitnych. Dlatego nie należy si

(Jakub Grzywaczyk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%