Zamknij

Święto w Legnicy, ale z Głogowem w roli głównej 

16:12, 08.11.2022 strony Aktualizacja: 17:14, 08.11.2022
Skomentuj

Dzisiaj w Hotelu Qubus w Legnicy obchodzony jest jubileusz 25-lecia Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Huczna konferencja rozpoczęła się od podpisania porozumienie o utworzeniu w aglomeracji Głogów - na terenach gminy wiejskiej i Kotla - parku technologicznego. 

To ważny dzień dla naszego miasta. Tak uważają wszyscy, którzy to porozumienie podpisali. To nie tylko podpis, ale efekt wielu miesięcy wspólnej pracy samorządowców, polityków i pracowników LSSE. To ma być m.in. dowód na to, że legnicka strefa mocno się rozwija, a tereny wokół Głogowa mają ogromny potencjał inwestycyjny i są szansa na rozwój całego regionu. 

Porozumienie podpisali: wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu Łukasz Gałczyński, prezes LSSE Przemysław Bożek, prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz, wójt gminy wiejskiej Głogów Bartłomiej Zimny, wójt gminy Kotla Łukasz Horbatowski oraz wiceprezes LSSE Ryszard Wawryniewicz. 

- Siła strefy budowana była przez lata. Dziś mówimy o ponad 20 tysiącach miejsc pracy wprost i ponad 200 miliardach środków zainwestowanych w rozwój tego regionu - mówił na konferencji prasowej prezes LSSE głogowianin Przemysław Bożek. - Patrząc z perspektywy tych 25 lat, to my dziś jesteśmy w zupełnie innej rzeczywistości - przekonywał i policzył, że dziś LSSE to 18 podstref ekonomicznych na terenie 8 powiatów. Mówił o tym, że udało się "odwrócić system".

Zaznaczył, że dzisiaj strefa nie ma dostarczać taniej siły roboczej. - Odwróciliśmy tę rzeczywistość. Dziś mamy coraz częściej młodych ludzi przyjeżdżających z Gdańska, Krakowa i osiedlających się tutaj, bo tutaj są świetne warunki do życia, świetne warunki do pracy, świetne szkolnictwo. Patrzę z olbrzymim optymizmem na to co się dzieje w szkolnictwie branżowym, co się dzieje w wyższych uczelniach. Ale to wszystko nie byłoby możliwe bez partnerów. To szkoły, uczelnie, samorządy ponad podziałami... Park technologiczny w Głogowie jest najlepszym dowodem tej współpracy - mówił Przemysław Bożek.

Prezes LSSE dodał, że 25 lat temu, gdy powstawały strefy ekonomiczne, on pisał maturę w technikum w Głogowie. Przypomniał, że wtedy bezrobocie w naszym mieście wynosiło 25 procent. - Młody człowiek miał dwie szanse - albo spełnić swoje życiowe marzenie i dostać się do KGHM - do którego bardzo trudno było się dostać - albo wyjechać - do Wrocławia, Krakowa, Gdańska. Po tych 25 latach rzeczywistość zupełnie się zmieniła. Kłaniam się wszystkim byłym prezesom legnickiej strefy, kłaniam się autorom tego pomysłu, żeby w tej części Dolnego Śląska, w tej części Polski, utworzyć tak wspaniałą strefę - mówił. 

Bożek zauważył, że strefę stworzono jako alternatywę dla KGHM, a stała się jej uzupełnieniem. - Dziś podpisaliśmy porozumienie o utworzeniu parku technologicznego w moim miejscu na ziemi, w Głogowie. Był czas bijącego serca LSSE - Legnicy, która się świetnie rozwija i ma cały czas nowe inwestycje, ale jest też czas na takie miejsca, które przez lata były zapomniane. Tym miejscem niewątpliwie, jeżeli chodzi o działanie LSSE, była aglomeracja Głogów - dodał Przemysław Bożek. 

RED 

(strony)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%