Dzieje sięGłogówmy: Grębocice

Sygnalizacja nie popsuła się, ale i tak nie działała. Wszystko przez wyłączony czujnik2 min na czytanie

Pociąg jechał, sygnalizacja nie działała. I to w środku nocy. Kierowcy są w szoku. Uważajcie na tym przejeździe!

W poniedziałek (1.07.) otrzymaliśmy od czytelnika film z przejazdu kolejowo-drogowego w Retkowie w gminie Grębocice. Na nagraniu widać, że sygnalizacja świetlna nie działa, a pociąg w tym czasie przejeżdzą. O sprawę pytaliśmy w PKP PLK.

Otrzymaliśmy odpowiedź, że na tym przejeździe sygnalizacja działała poprawnie, nie było awarii. Jednak mimo to lampy nie świeciły, bo czujniki, włączające sygnalizację świetlną zostały odłączone w jednym z torów na czas konserwacji sieci trakcyjnej między Gwizdanowem a Grębocicami.

Na szczęście torem jeździł tylko specjalistyczny pociąg, który wykonywał konserwację sieci. – W trakcie prac zachowane zostały wszystkie procedury bezpieczeństwa – mówi Radosław Śledziński z biura prasowego. Wylicza, że pociąg techniczny jechał z prędkością 20 km/h. – Podawane były dodatkowe sygnały, maszynista uważnie obserwował sytuację na przejeździe – wyjaśnia R. Śledziński.

Przypomnieć trzeba, że przepisy prawa o ruchu drogowym nakazują kierowcom zachowanie szczególnej ostrożności za każdym razem, gdy zbliżają się do przejazdu kolejowo-drogowego. Do takiego zachowania zobowiązują także znaki ostrzegawcze, ustawione po obu stronach każdego przejazdu.

W ub. roku PKP PLK oznakowało żółtymi naklejkami wszystkie skrzyżowania torów z drogami w Polsce. Na słupkach rogatek lub na wewnętrznej stronie krzyży św. Andrzeja umieszczono prawie 28 tys. naklejek. Znajduje się na nich indywidualny numer każdego przejazdu oraz numer alarmowy 112 i numer awaryjny.

Z informacji podawanych na naklejkach należy korzystać w przypadku wystąpienia zagrożenia lub usterki na przejeździe. Do tej pory żółtej naklejki użyto już ponad 800 razy, w ponad 80 przypadkach dzięki informacji wstrzymano ruch pociągów, co zapobiegło tragediom na skrzyżowaniach z torami.

MK

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się