Dzieje sięGłogówSportWideo

Szósty na świecie! Na ten sukces pracował przez całą swoją sportową karierę2 min na czytanie

Szósty na świecie! Na ten sukces pracował przez całą swoją sportową karierę

Bieg Wings for Life to jeden z najtrudniejszych biegów. Polega na tym, że zawodnicy wybiegają na trasę a po pół godziny zaczyna… gonić ich samochód. Jeśli już dogoni wyścig się kończy. Piotr Stachyra (36 l.) z Głogowa zatrzymał się na 60 km. Wygrał wśród Polaków, był drugi w Turcji, co dało mu 6. miejsce na świecie.

– Było ciężko – nie ukrywa. – Organizowany jest po to, aby wspierać badania dotyczące złamania rdzenia kręgowego. Przesłanie jest takie – chcemy dać szansę niepełnosprawnym wstać z wózka, żeby mogli też kiedyś w swoim życiu na nogach wystartować z nami – dodaje Piotr.

Odbywa się w tym samym czasie, na wszystkich kontynentach. Kiedy w Australii jest noc, w Stanach Zjednoczonych dopiero wschodzi słońce. Tym razem wspólnie pobiegło aż 120 tys. ludzi. Dla Piotra był to trzeci start, ale zarazem debiut zagranicą. Wcześniej wybierał trasę w Poznaniu.

– W ubiegłym roku w nocy rodziła mi się córka Pola, więc do Poznania pojechałem prosto ze szpitala. Udało się przebiec 30 km, musiałem odpuścić. Teraz byłem w Turcji przegrywając tylko z Rosjaninem, który okazał się jednocześnie najlepszy na świecie – relacjonuje.

Prywatnie jest szczęśliwym ojcem córek rocznej Poli i Liwia (3 l.) oraz mężem Wiktorii (32 l.), która mocno go wspiera w tym, co robi. A biega od 23 lat zaczynają swoją przygodę w MKS Piaście Głogów. Pasję do sportu zaszczepili w nim trenerzy Stanisław Golonko i Przemysław Bielawa.

Na swoim koncie ma wiele sportowych sukcesów – jest m.in. dwukrotnym mistrzem Polski w biegu na 100 km. Ponadto zwycięstwa w biegach międzynarodowych. A co przed nim? – Trzeba biegać z głową i na miarę swoich możliwości. Pewnie jeszcze o mnie usłyszycie – zapewnia Piotr. Przecież za rok znów bieg dla najlepszych – Wings for Life.
MK

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się