Zamknij

Ta firma zmienia świat. Spółka Nowoczesne Techniki Instalacyjne z Głogowa jest nagradzana za innowacyjność

09:56, 10.11.2020 Jakub Grzywaczyk Aktualizacja: 15:58, 10.11.2020
Skomentuj

Spółka Nowoczesne Techniki Instalacyjne z Głogowa jest nagradzana za innowacyjność. Jej autorska technologia rewolucjonizuje budownictwo mostowe, a najnowszy wynalazek to produkt doskonały - bezużyteczne odpady przetwarza w ekologiczny materiał o wszechstronnym zastosowaniu.

Firma NTI od ponad 20 lat zajmuje się zaopatrzeniem i produkcją dla przemysłu i budownictwa. Inwestuje w nowoczesne technologie współpracując z instytucjami naukowo-badawczymi. W nowych zakładach produkcyjnych wybudowanych w strefie przemysłowej Głogowa wytwarza produkty z włókien szklanych . Właśnie realizuje zamówienie dla inwestycji w nowej technologii na skalę, jakiej jeszcze w Polsce nie było - przebudowy 900 m. mostu w Toruniu. W zakładzie trwa rozruch linii produkcyjnej kruszyw lekkich, kolejnego rewolucyjnego wynalazku NTI. To więcej niż tworzenie z niczego, to zamienianie odpadu ze ścieków w złoto.

Firma NTI zaczynała w Głogowie w 1994 lat temu od handlu wyrobami dla gospodarstw domowych i instalatorów. - Prezes Andrzej Wójcik był prekursorem wprowadzenia nowych technologii w w zakładach górniczych KGHM, czyli innowacji w postaci rur z tworzyw sztucznych. Wcześniej były wykonywane w technologii stalowej, ale stal bardzo szybko korodowała. Obecnie jesteśmy jednym z dostawców, bo później w nasze ślady poszły inne firmy, które też zaopatrują KGHM - mówi Rafał Piotrowski, dyrektor produkcji w NTI. Następny ważny krok w rozwoju firmy i nowe technologie to żywice i włókna szklane.

To produkcja rur dla KGHM czy układów do odsalania wody morskiej w Omanie, Chile i Peru. - Teraz produkujemy panele na remontowany most w Toruniu o długości 900 metrów - tłumaczy, że chodnika nie można byłoby poszerzyć do 4 m. w tradycyjnej konstrukcji stalowo-betonowej, byłaby zbyt ciężka. - Dzięki wykorzystaniu laminatów szklanych, które są bardzo wytrzymałe, a jednocześnie czterokrotnie lżejsze od stali, będzie to możliwe - mówi dyrektor Piotrowski. Firma prefabrykuje elementy. Na koniec roku jest przewidziany montaż na jednej ze stron mostu, a w przyszłym roku na drugiej. - W skali Polski tego typu projekt jeszcze nie powstawał, w tej technologii były wykonywane jedynie kładki - dodaje, że most nad Wisłą w Toruniu to skala ponad 200 razy większa. Wcześniej w nieco innej technologii, firma NTI wyprodukowała elementy nawierzchni dla 700 m. mostu w Puławach.

NTI ma na koncie wiele nagród w prestiżowych ogólnopolskich konkursach. Za swój najnowszy innowacyjny produkt NTI została nominowana do nagrody gospodarczej Dolnośląski Gryf 2020 w kategorii firma świadoma ekologicznie. Kapituła doceniła prace badawcze przy udziale m.in. Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego z Warszawy, w wyniku których firma opracowała technologię produkcji kruszywa lekkiego z wykorzystaniem jedynie surowców odpadowych, jak osady ściekowe i odpady mineralne. - To pierwsze wdrożenie tego typu technologii na świecie - mówi Rafał Piotrowski. Kruszywa lekkie NTI będzie produkować w części firmy pod nazwą GRANSIL. Jak wyjaśnia, gransil to granulowany krzem, bo głównym składnikiem jest krzemionka. - Jest to alternatywa dla keramzytu, który jest produkowany tylko z glin naturalnych - tłumaczy, że w Polsce wyczerpały się wszystkie złoża, a surowiec cieszy się coraz większym powodzeniem, ma coraz szersze wykorzystanie w budownictwie, więc w 90 proc. jest sprowadzany, głównie z Czech.

Technologia NTI pozwala produkować zamiennik z problematycznych odpadów, które na dziś można jedynie składować. - Są to piaski po hydroklasyfikacji, czyli krzemionka, a lepiszczem są osady ściekowe, które obecnie są rolniczo wykorzystywane, a przepisy unijne narzucają termiczne zagospodarowanie osadów ściekowych - tłumaczy, że spalenie tylko zmniejsza objętości tego odpadu, a popiół jest znacznie bardziej niebezpieczny niż sam osad. Po zmieszaniu z betonem trafia na wysypisko. Technologia NTI pozwala go zneutralizować. - Uzyskujemy produkt, który jest bezpieczny ekologicznie, nie wymywają się z niego żadne metale ciężkie, są trwale związane - zapewnia.

W siedzibie spółki przy ul. Portowej funkcjonuje hurtownia instalacyjna dla przemysłu. W halach przy ul. Północnej NTI produkuje tworzywa sztuczne, czyli laminaty szklane dla górnictwa i budownictwa mostowego. Tam też w 2015 r. firma rozpoczęła budowę linii do produkcji kruszywa lekkiego, z dofinansowaniem unijnym za innowacyjność projektu. To w całości dzieło NTI, stworzone od podstaw. Dyrektor tłumaczy, że na etapie budowy i uruchomienia pojawiające się problemy musieli rozwiązać samodzielnie, bo nie było na kim się wzorować. - Na koniec roku mamy zaplanowany finalny rozruch linii i mamy nadzieję, że pozwoli już uzyskać stabilną produkcję - zapowiada.

Kruszywo lekkie, w zależności od doboru składu, może mieć różne właściwości i zastosowanie. Z powodzeniem zastępuje inne surowce stosowane pod budowę dróg, autostrad, mostów, w ogrodnictwie. - W porównaniu z betonem ma bardzo duże własności izolacyjne, nie wymaga docieplenia lub dużo mniejszego - mówi Rafał Piotrowski. Takie zalety otwierają kruszywom jeszcze szersze wykorzystanie w budownictwie mieszkaniowym. Kolejny projekt, na który NTI uzyskała właśnie dofinansowanie unijne, to produkcja gotowych elementów, jak pustaki.

(Jakub Grzywaczyk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%