Historia

Tak było dokładnie 21 lat temu! Wśród rusztowań… pierwsza msza święta księdza Stanisława Brasse1 min na czytanie

Tak było dokładnie 21 lat temu! Wśród rusztowań... pierwsza msza święta księdza Stanisława Brasse

30 maja 1999, 21 lat temu, w ostatnią niedzielę miesiąca, wśród rusztowań rozstawionych wzdłuż ceglanych murów kolegiaty odbyła się prymicyjna msza św. księdza Stanisława Brasse wyświęconego dzień wcześniej w katedrze gorzowskiej. Ksiądz Stanisław jest głogowianinem, absolwentem „Mechanika”.

Był wtedy mieszkańcem ul. Poczdamskiej i kolegiackim parafianinem – wspominał w „Niedzieli” ks. Rafał Zendran – „prymicję należało zorganizować na jej terenie. Zostało pytanie – gdzie? Kolegiata nie miała wtedy dachu. – Wymyśliliśmy, że jest przestrzeń, którą można zaadaptować specjalnie na to wydarzenie. Wtedy też odbyła się pierwsza msza św. w języku polskim w kolegiacie”.

Kolegiata była wtedy wielkim placem odbudowy, która trwała od 1986 roku. Na początku maja tego roku konserwator naukowy, jak mówił o nim ks. Dobrołowicz – mąż opatrznościowy kolegiaty – profesor Olgierd Czerner zanotował:

Wracając do Wrocławia z Gorzowa wstąpiliśmy do Głogowa obejrzeć stan robót w kolegiacie i uczestniczyć w koncercie w nowym kościele z okazji oddania do użytku organów. Na kolegiacie była już więźba również nad przybudówkami, co wspaniale się prezentowało przy zachodzącym słońcu. Wzruszyłem się”.

RED
Źródło: Głogowski Wehikuł Czasu

Podziel się informacją ...
  • 44
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Historia