Dzieje sięFotoGłogów

Taki sposób na integrację! Niepełnosprawni namalowali na płótnie wielką łąkę9 min na czytanie

Taki sposób na integrację! Niepełnosprawni namalowali na płótnie wielką łąkę 32

W warsztatach terapii zajęciowej „Przystań” wracają do normalności – tej sprzed epidemii koronawirusa. Choć dla wielu ich podopiecznych było to kilka bardzo trudnych miesięcy. Beata Sławęcka, która jest tutaj kierownikiem, nie ukrywa – mimo że ośrodek był niemal cały czas otwarty zachowując odpowiedni reżim sanitarny, to niektóre z osób kilka miesięcy niestety spędziły w domach. – To są osoby niepełnosprawne z wieloma chorobami współistniejącymi. Była obawa o ich zdrowie. Nie byli też osobami zaszczepionymi – zwraca uwagę, że to spowodowało wiele problemów przede wszystkim na tle emocjonalnym. Uruchomili wiec specjalne wsparcie psychologiczne w formie online. – Na początku epidemii ośrodek został zamknięty na dwa miesiące. Taka była decyzja wojewody dolnośląskiego. Oczywiście staraliśmy się docierać do osób niepełnosprawnych w inny sposób. Terapeuci przygotowywali pakiety do pracy, dostarczali takie do domów. Jednak to nie było to samo. Niepełnosprawni potrzebowali kontaktu – podkreśla. Normalność wygląda u nich tak, że obowiązuje tam nadal reżim sanitarny. Wytycznych z ministerstwa zdrowia jest sporo. To nie tylko przecież dezynfekcja rąk czy zachowanie dystansu społecznego. – Nie wymaga się za to noszenia maseczek – dodaje kierownik.

O tym, jak bardzo potrzebowali siebie, świadczy ich najnowszy projekt – wszyscy podopieczni wspólnie namalowali na płótnie łąkę. – To praca wykonana przez nich samych – tych, którzy są na miejscu, ale też w domach. Połączyli siły. Praca składa się z trzydziestu kawałków, czyli każdy z nich dołożył coś od siebie. Włożyli w to całe swoje serce. To pomysł na integrację w tych czasach epidemii – zaznacza terapeutka Marzena Zahorska.

„Przystań” założyli Cisi Pracownicy Krzyża. Celem warsztatów jest aktywizacja społeczno-zawodowa niepełnosprawnych. Uczestnikami warsztatów są osoby niepełnosprawne w stopniu umiarkowanym i znacznym po 18 roku życia. Do dyspozycji mają sześć pracowni m.in. komputerowo-poligraficzną, gospodarstwa domowego, rękodzieła artystycznego, edukacji czy aktywizacji zawodowej. – Chcemy, aby każdy z nich odnalazł się w środowisku lokalnym, odkrył siebie. Zapraszamy osoby niepełnosprawne, które chciałby uczestniczyć w naszych warsztatach – znaleźć w przyszłości zatrudnienie lub staż, bo właśnie też do tego służy nasza placówka. Podejmujemy różne działania. Wspieramy te osoby i aktywizujemy – mówi Krzysztof Małek, instruktor terapii zajęciowej.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się