Dzieje sięGłogów

Teatr zamknięty a trzeba spełnić przecież unijne wymogi2 min na czytanie

Renifer Niko ratował zimę. Spektakl dla dzieci w miejskim teatrze 9

Odbudowa Teatru im. Andreasa Gryphiusa została sfinansowana z funduszy unijnych – z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Konkretnie pieniądze przyszły na projekt, który miał ścisłe założenia i trzeba je było spełnić.

Przyjęto, że teatr odwiedzić ma 25 tys. 200 osób rocznie. Skoro w teatrze jest 300 miejsc dla publiczności, to musiałyby się odbyć 84 imprezy, na których sala wypełniona by była po brzegi. Poza tym teatr musi mieć dochody z tytułu funkcjonowania. To ma być 400 tys. zł rocznie – dochodów z biletów czy z wpłat od sponsorów. Czy uda się spełnić te wymogi?

– Nie ma zagrożenia, jeśli chodzi rozliczenie się z wytypowanych do osiągnięcia wskaźników – mówi Marlena Lewczuk-Lis z Biura Projektów Zewnętrznych urzędu miasta. – Wiem, że wskaźniki dotyczące liczby odwiedzających teatr zostały już prawie osiągnięte przez zaledwie kilka miesięcy jego funkcjonowania. O wiele większe problemy mają projekty, które są aktualnie w fazie realizacji, ale nie nasz – dodaje, że trzeba spojrzeć na problem bardziej globalnie.

Mnóstwo teatrów będzie miało teraz problemy z funkcjonowaniem, więc trzeba będzie znaleźć dla nich rozwiązania. Można liczyć na to, że terminy rozliczania się placówek kulturalnych, utworzonych z europejskich dotacji, z osiągnięcia wskaźników zostaną przesunięte.

– Trzeba być dobrej myśli, że szybko wrócimy do normalności – mówi Michał Wnuk, kierownik teatru. – Przypuszczam, że Unia będzie myśleć, jak prolongować, przedłużać te wszystkie terminy i założenia, bo mało kto je spełni z powodu miesięcy bezczynności – uważa.

W Głogowie możemy czuć ulgę – wymaganą liczbę gości udało się nam osiągnąć w ciągu kilku zaledwie miesięcy – teatr odwiedziło już ponad 25 tysięcy osób. – Także jeśli chodzi o sprawy finansowe, to byliśmy na dobrej drodze, aby osiągnąć wymagane kwoty przed czasem – dodaje. Liczy na to, że wymagane kwoty, jakie powinien wypracować teatr, zostaną przesunięte w czasie lub zmniejszone.
RED

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się