Dzieje sięGłogów

Ten komin zostanie wyburzony! Planują pożegnalne skoki na bungee2 min na czytanie

Ten komin zostanie wyburzony! Planują pożegnalne skoki na bungee

Dream Jump poinformowało, że pod koniec br. 222 m komin na Widziszowie zostanie wyburzony. Ustaliliśmy, że powstanie tam nowe osiedle w zabudowie wielorodzinnej.

“Po 10 latach wspólnych skoków, w listopadzie tego roku… runie na ziemię” – napisali na FB. Jeszcze w tym roku będą tam pożegnalne skoki. Ponoć terminy schodzą jak świeże bułeczki. Najtańszy pakiet skoków kosztuje 300 zł.

Śmiałkowie, którzy zdecydują się na skok na bungee wciągani są na szczyt wewnątrz komina przez 7 minut. Sam lot natomiast zajmuje 8 sekund. Specjalnie dla potrzeb skoków dobudowano platformę, która podwyższa obiekt o dodatkowe 4 metry (w sumie 222 m). Daje to możliwość lepszego przygotowania się do skoku. Platforma wysunięta jest o 10 metrów ponad obrys płaszcza komina dla zmaksymalizowania bezpieczeństwa skoczka.

W czasach PRL-u przewidywano wzrost liczby ludności Głogowa do ponad 100 tys. mieszkańców. Istniało zatem prawdopodobieństwo braku odpowiedniej ilości ciepła, które dostarczane było miastu z huty, dlatego rozpoczęto budowę ciepłowni. Obawy, jak się potem miało okazać, były przesadzone.

W 1988 r. wybetonowano fundament wieży o średnicy 34 metrów i grubości 3,7 metra. Konstrukcję ze stalowych prętów zalewano betonem bez ustanku przez 56 godzin. W 1990 r. z powodu braku wystarczających środków podjęto decyzję o przerwaniu robót przy kominie oraz pobliskim basenie portowym, mającym służyć do przyjmowania barek z węglem. Walczono jednak o dokończenie budowy i ostatecznie rok później na wysokości 218 metrów zakończono betonowanie trzonu komina, którego średnica wyniosła 7,5 metra. Wylano w niego ponad 3000 ton betonu, który usztywniało 229 ton stali zbrojeniowej.

Koncepcja budowy drugiej nitki ciepłowodu z huty do miasta ostatecznie przesądziła losy ciepłowni, która nigdy nie zaczęła swojej pracy i stała się zbędna. Od tej pory komin służy za platformę do ekstremalnych skoków. Znajdują się na nim również anteny radiowe i telewizyjne.

Obecnie jest to jeden z najwyższych w Europie i na świecie obiektów do oddawania skoków na linie. W Polsce od 12 grudnia 2017 r. przebija go jedynie szczeciński Big Tower (252 m).
RED

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się