Zamknij

Ten wydział głogowskiej huty ma już 26 lat! Ile srebra i złota produkuje się w Głogowie?

14:55, 13.10.2019 Łukasz Kaźmierczak
Skomentuj

W Hucie Miedzi Głogów produkuje się także srebro i złoto. Trudno w to uwierzyć, ale wydział metali szlachetnych ma już 26 lat. Rok temu świętowaliśmy jego jubileusz - ćwierć wieku. - Produkujemy rocznie kilka ton złota, a od wielu lat jesteśmy w światowej czołówce producentów srebra - mówi Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź, dodając, że miedziowy potentat ma ambicje utrzymać pozycję w światowej czołówce producentów metali szlachetnych. Obecnie wydział metali szlachetnych w hucie zatrudnia 80 pracowników (dane na 2018 rok). Odzyskiwane są tam z rudy miedzi - srebro, złoto, koncentrat platynowo-palladowy i selen techniczny. Platyna i pallad wykorzystywane są w branży motoryzacyjnej, chemicznej i elektronicznej, natomiast selen techniczny to metal stosowany w fotokomórkach i kserokopiarkach, a także w przemyśle szklarskim, paszowym, farmaceutycznym i kosmetycznym. 

Bez wątpienia najbardziej na wyobraźnię działa to, że w hucie odzyskuje się złoto, które sprzedaje się w postaci różnej wielkości sztabek - od półkilogramowych do 12,5 - kilogramowych. Zarówno złoto, jak i srebro powstają ze szlamu anodowego, czyli tzw. czarnego błota powstającego w czasie elektrorafinacji miedzi. - Celem hutników jest uzyskanie czterech dziewiątek, czyli srebra oraz złota zawierających 99,99 proc. kruszcu - mówi Tomasz Walkowiak, kierownik wydziału metali szlachetnych. Srebro zarejestrowane pod marką KGHM HG posiada certyfikat Good Delivery wystawiony przez London Bullion Market Association oraz certyfikat rejestracji na Giełdzie Handlowej NYMEX w Nowym Jorku.

W Głogowie produkuje się ok. 1 tys. 200 ton tego kruszcu rocznie. Według notowań KGHM trzykrotnie zajął pierwsze miejsce w rankingu największych producentów na świecie (w latach 2011, 2012 i 2014). W zeszłym roku wyprodukowano 1 tys. 218 ton srebra, co dało głogowskiej hucie drugie miejsce. Srebro w formie tzw. gąsek albo wlewków trafia głównie do banków. W zeszłym roku 97 proc. srebra poszło na eksport. Jeśli chodzi o złoto, to najmniejsze sztabki kupują producenci biżuterii, a większe - te ponad 12 - kilogramowe są zabezpieczeniem kapitału dla banków. Złota także w hucie produkuje się coraz więcej, a rekordowe lata to 2016 r., kiedy wyszło go nieco ponad 3 tys. 540 kg, i 2017, gdy wyprodukowano tego kruszcu 3 tys. 649 kg.  DON

fot. KGHM/ ILUSTRACYJNE HMG GŁOGÓW

(Łukasz Kaźmierczak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%