Dzieje sięGłogów

Testy combo u lekarza rodzinnego. Płaci NFZ1 min na czytanie

Na razie w naszym powiecie Alab wykonał sześć testów na obecność koronawirusa

Chodzi o wirusy grypy, RSV i Covid-19. Teraz pacjenci mogą je wykonać za darmo. Minister zdrowia, Adam Niedzielski wydał rozporządzenie, dzięki któremu tzw. testy combo (trzy w jednym), stały się świadczeniami gwarantowanymi w Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Oznacza to, że mogą być finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Na test 3 w 1 kieruje lekarz POZ na podstawie badania i oceny stanu zdrowia pacjenta. Wprowadzenie szybkich testów antygenowych ma znacznie ułatwić postawienie właściwej diagnozy i zastosowanie adekwatnego leczenia. Jest to szczególnie istotne przy nadmiernie stosowanej antybiotykoterapii. ­– Antybiotyki nie działają na wirusy, lecz na bakterie – przypomina prof. Mastalerz-Migas, konsultantka w dziedzinie medycyny rodzinnej i apeluje do lekarzy, aby ci nie wypisywali, a do pacjentów, aby nie oczekiwali wypisania antybiotyków w przypadku infekcji wirusowych.

W poniedziałek (9.01), czyli tuż po wejściu w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia, Filip Nowak, prezes NFZ, podpisał zarządzenie, zgodnie z którym za test antygenowy combo i jego wykonanie poradnia POZ otrzyma prawie 34 zł (33,98 zł).

RED

źródło: NFZ Wrocław

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się