Dzieje sięFotoGłogów

Tłumy na Nocy Muzeów. Głogowskie muzeum pokazuje wszystkie swoje skarby i zaprasza na atrakcje [ZDJĘCIA]3 min na czytanie

Tłumy na Nocy Muzeów. Głogowskie muzeum pokazuje wszystkie swoje skarby i zaprasza na atrakcje [ZDJĘCIA] 2

Na otwarcie Europejskiej Nocy Muzeów w MAH ludzie czekali przy bramie zamku już przed godz. 16. Atrakcje przygotowane na to szczególne święto zaczynają się już na wejściu. Po dwóch latach przerwy w pandemii, gdy Noc Muzeów można było wziąć udział tylko przez internet, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie otworzyło dla zwiedzających najcenniejsze wystawy. – Co roku przychodzimy i co roku jest coś ciekawego – mówią panie Dorota i Izabela, czekające na znajomych.

W tym roku przyszły specjalnie zobaczyć wystawę „Splendor śląskiej sztuki sakralnej XIV-XVI wieku”, której jeszcze nie widziały. To jedna z trzech wystaw, po których oprowadzają przewodnicy. ​ Specjalnie na tegoroczną  Noc Muzeów MAH przygotowało wystawę „Mezoameryka w Głogowie” prezentującą obiekty z kolekcji znalezionej w Głogowie podczas wyburzania jednej ze zniszczonych podczas wojny kamienic przy ul. Daszyńskiego. Egzotyczne zabytki jeszcze nie były pokazywane w Głogowie. ​ Ale atrakcje dla zwiedzających są już na zamkowym dziedzińcu. Można tam nauczyć się średniowiecznego tańca, udzielania pierwszej pomocy i zobaczyć, jak niegdyś bito monety.

Radoxim 5

– Warto przyjść i wejść na wieżę, zobaczyć Głogów z góry, dziś jest bardzo ładny widok . Ciekawe są też obrazy sakralne i wystawy z wykopalisk – mówi pani Dorota, która przyszła z córką. Dzieci biorą udział w warsztatach – „Dawne gry planszowe”, „Gliniane zwierzątka” oraz „Zakładka do książki”. – Ciekawe są te warsztaty, wnuk interesuje się historią – opowiada głogowianka czekająca na wejście na wieżę. W fosie zamkowej trwają warsztaty na temat pszczół i pszczelarstwa z wyrabianiem świec, dla całych rodzin. Jest tam też stoisko Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum oraz Głogowskiej Edukacji Kresowej. A w głębi fosy trwają już przygotowania do pierwszego po przerwie koncertu Bardowie pod Wieżą. O 22 wystąpi grupa Nieobecni z przyjaciółmi. Przed koncertem na dziecińcu zamkowym rozpocznie się wieczorne widowisko Światło i dźwięk. Noc Muzeów zakończy się o godzinie 1.00 w nocy.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się