Dzieje sięFotoGłogów

To będzie zielony przystanek! Pierwszy taki w Głogowie [ZDJĘCIA]3 min na czytanie

To będzie zielony przystanek! Pierwszy taki w Głogowie [ZDJĘCIA]

Przywieźli ze sobą rośliny, doniczki i szpadle – i się zaczęło. W poniedziałkowe popołudnie (15.11.) grupa głogowian zmieniła miejski przystanek autobusowy znajdujący się przy ul. Bolesława Śmiałego w pobliżu O.K Parku. Obsadziła wiatę krzewami i kwiatami. Choć na wizualne efekty ich pracy trzeba poczekać do wiosny, gdy zrobi się cieplej a roślinność się zazieleni.

Głogowianka Beata Sroka ze znajomymi wyszła z inicjatywą tzw. zielonych przystanków. Chcieli coś zmienić. – Widzieliśmy, że w naszym mieście większość przystanków jest zabetonowana – opowiadała nam. Stąd ten pomysł, aby je obsadzić roślinami. – Żeby nie było tak szaro. Taki zielony przystanek z różną roślinnością to przede wszystkim czyste powietrze i więcej tlenu – wymieniała zalety. A tych zalet jest znacznie więcej. – Roślinność daje cień a to bardzo ważne szczególnie latem, kiedy nasze chodniki oraz ulice są rozgrzane. Na pewno pasażerom będzie też milej, gdy otaczać będzie ich zieleń. Roślinny zatrzymują również wody opadowe – dodawała. Uważa, że to trafiony pomysł. Spodobał się prezydentowi. Pieniądze na ten cel grupa mieszkańców dostała z ratusza. Kosztowało to ponad 5 tys. zł. Przystanek trzeba było też odpowiednio przygotować. – Dospawać czerwone, czyli pod kolor przystanku, kratki. Właśnie po nich będą się pięły rośliny – zwracała uwagę pani Beata. Wiosną powinno się tutaj zrobić bardzo zielono. Rękawy do pracy zakasali pracownicy Zielonych Ogrodów z Jerzmanowej oraz Monika Baranowska-Śliwierz wraz z Arkadiuszem Rojewskim.

Ale to nie koniec ich akcji i jest szansa na to, że na jednym zielonym przystanku się nie skończy. Złożyli również wniosek do Budżetu Obywatelskiego. Można już głosować na ten projekt przez internet lub wypełniając kartę dostępną m.in. miejskim urzędzie albo w Miejskiej Bibliotece Publicznej ul. Jedności Robotniczej 15 wraz z filiami przy ul. Budowlanych, ul. Perseusza, Plac Mieszka I. Ponadto w Punkcie Obsługi Mieszkańca w Galerii „Glogovia” przy ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Warto przypomnieć, że jeśli oddałeś głos internetowo, to już nie możesz podpisać się na karcie do głosowania.
RED

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się