Dzieje sięGłogów

Trwa ewakuacja mieszkańców, za chwilę saperzy z dna Odry będą wyciągać wielką bombę1 min na czytanie

Trwa ewakuacja mieszkańców, za chwilę saperzy z dna Odry będą wyciągać wielką bombę

Lada moment rozpocznie się wydobywanie wielkiego pocisku z dna Odry na który natrafiono w sobotę (10.08.) podczas prac na rzece. To bomba lotnicza z czasów drugiej wojny światowej ważąca prawdopodobnie około 250 kg.

Bombę trzeba usunąć, wywieźć z miasta i rozbroić. Od godz. 12 na miejscu będą pracować saperzy. Do tej akcji potrzebny będzie specjalistyczny sprzęt, który jest już w Głogowie.

Po zlokalizowaniu bomby została wyznaczona strefa bezwzględnej ewakuacji, która wynosi nie mniej niż 600 m. Od godz. 11 trwa ewakuacja mieszkańców północnej części Starego Miasta od Odry Północnej, ul. Długiej, Ostrowa Tumskiego oraz ul. Dzieci Głogowskich. Dla tych mieszkańców miejscem ewakuacji jest ratusz – sala rajców.

W południe zostanie zamknięty most Tolerancji i głogowska marina. W trakcie akcji saperów nie można pływać, opalać się ani wędkować nad Odrą. Zakaz obejmował odcinki w odległości 1,5 kilometra od miejsca znalezienia niewybuchu.

Utrudnienia w ruchu mogą trochę potrwać – szacuje się, że usunięcie bomby zajmie około godziny czasu. Oczywiście jeżeli wszystko przebiegnie zgodnie z planem. To jedna z największych historii miasta akcja takiego typu, choć nie pierwsza. Co jakiś czas w Głogowie znajduje się pociski z tamtego okresu.
MK

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się