Artykuł InformacyjnyExtra

Turcja czeka na turystów! Wakacje 2021 – co warto zobaczyć?4 min na czytanie

Turcja czeka na turystów! Wakacje 2021 - co warto zobaczyć?

Wakacje w Turcji kojarzą się przede wszystkim z luksusowymi hotelami, doskonale utrzymanymi plażami, słoneczną pogodą i słodkim nieróbstwem. Można i tak, ale Turcja to coś więcej niż oferta dla miłośników przebywania nad morzem. To kraj pełen kontrastów, niespodzianek i tajemnic wartych odkrycia

Tego nie możesz przegapić w Turcji:

Kapadocja – kraina równie bajkowa, jak jej nazwa. Powstała na bazie skał tufowych, w których miejscowa ludność wydrążyła domy, sklepy i kościoły. W Kapadocji istnieją nawet podziemne miasta, z których można nie wychodzić przez kilka miesięcy. Jednak to, co najpiękniejsze, znajduje się na zewnątrz – malownicze skały w kształcie obłych grzybów wyglądają wręcz nierealistycznie. Ukoronowaniem wycieczki do Kapadocji powinien być lot balonem, najlepiej o zachodzie słońca.

Pamukkale – kolejne baśniowe miejsce w Turcji. Pamukkale dosłownie znaczy tyle, co „bawełniany zamek” i faktycznie na pierwszy rzut oka można się pomylić. W rzeczywistości wapienne nacieki I osady nie są tak miękkie i przytulne jak bawełna, co nie zmienia faktu, że malowniczym widokom trudno się oprzeć. Ze względu na unikalny charakter owych nacieków Pamukkale zostało włączone w skład Parku Narodowego i objęte ochroną UNESCO.

Dolina Motyli – tu nazwa może trochę zaskoczyć, bo dolina kojarzy się z terenami typowo górskimi. Tymczasem do Doliny Motyli najłatwiej dostać się wodą – od strony plaży, która sama w sobie jest bardzo malownicza, aczkolwiek kamienista. Dolina Motyli znajduje się na dnie wąwozu, odbywają się tu cyklicznie słynne warsztaty jogi.

Stambuł – kwintesencja Turcji i miasto, które koniecznie trzeba zobaczyć. Tu łączą się tradycje europejskie i azjatyckie, tu w najlepsze kwitną bazary, na których obowiązkowo trzeba się targować, tu można zobaczyć unikalne zabytki architektury i chłonąć wszystkimi zmysłami smaki i zapachy Turcji. Stambuł jest wizytówką Turcji do tego stopnia, że wielu uznaje go za stolicę. Nie jest to prawdą, stolicą Turcji jest Ankara.

Ślady starożytnych cywilizacji w Turcji

Na poszukiwania starożytnych zabytków najczęściej udajemy się do Grecji bądź… Rzymu. Zapewne wpływ na to ma pobieżna edukacja, z której pamiętamy tylko Starożytnych Greków i Rzymian. A szkoda, bo Turcja to kraj, w którym tych starożytnych zabytków jest naprawdę bardzo dużo. Trzy najważniejsze starożytne miasta, które trzeba odwiedzić będąc w Turcji, to Efez, Hierapolis i Phaselis. W Efezie można zobaczyć dobrze zachowane pozostałości po świątyniach, teatrze i agorze.

Turcja – modne kurorty nad morzem

Zwiedzanie Turcji nie będzie możliwe, jeśli nie zadbamy o dobrą bazę wypadową. Najlepiej do tego celu nadają się oczywiście wygodne hotele z ofertą all inclusive. Można z takowych skorzystać będąc w Turcji z ITAKA.

Biuro Podróży ITAKA przygotowało w tym roku ofertę obejmującą pobyty w malowniczych nadmorskich kurortach, między innymi w pełnym starożytnych pamiątek Side, historycznej Didymie, bardzo modnych Alanyi i Antalyi oraz w położonym blisko lasów piniowych Beleku. Wspólnym mianownikiem wszystkich miejscowości jest ekskluzywny pobyt w pobliżu dobrze zagospodarowanej plaży. Wiele z nich oferuje możliwość uprawiania surfingu i kitesurfingu.

Sprawdź też oferty last minute!

Podziel się informacją ...

Zobacz inne